۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1396/02/27 نتايج انتخابات رياست جمهوري تدريجي اعلام نمي‌شود
نتايج انتخابات رياست جمهوري تدريجي اعلام نمي‌شود
وزير كشور در مورد زمان اعلام نتايج انتخابات رياست جمهوري گفت: من تاريخ دقيقي اعلام نمي‌كنم، اما در كوتاه‌ترين زمان و با رعايت صحت و دقت، نتيجه نهايي انتخابات را اعلام مي‌كنيم.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي و به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور؛ عبدالرضا رحماني فضلي امروز در نشست خبري خود با رسانه‌هاي داخلي و خارجي افزود: در اين دوره برخلاف دوره‌هاي قبلي، نتايج انتخابات رياست جمهوري به صورت قطعي و نه تدريجي اعلام مي‌شود.
وي در ادامه اظهار كرد: در دوره‌هاي قبلي نتايج به صورت تدريجي اعلام مي‌شد، اما اين نحوه اعلام نتايج مشكلاتي داشت؛ به طور مثال آمار يك نامزد در يك استان نسبت به نامزدهاي ديگر 70، 80 درصد بيشتر بود اما در استان‌هاي ديگر نامزدهاي ديگر رأي بيشتري كسب مي‌كردند، بنابراين تجميع آرا و بالا و پايين رفتن نتايج سوء تفاهم و گمانه‌زني ايجاد مي‌كرد. بنابراين بهتر است آمار پس از شمارش نهايي به صورت يك‌باره اعلام شود. در هر صورت خاطر مردم و نامزدها جمع باشد كه نظارت كاملي بر روند شمارش انجام شده و از آراي مردم صيانت مي‌شود.
** اخذ آرا از ساعت هشت صبح جمعه آغاز مي شود
وي همچنين گفت: اخذ آرا روز جمعه از ساعت هشت صبح شروع مي شود و تا زماني كه مردم ما پاي صندوق هاي راي باشند و محدوديت قانوني نداشته باشيم در خدمتشان خواهيم بود.
وزير كشور از مردم درخواست كرد از اول وقت پاي صندوق ها بروند تا در موعد قانوني كار را انجام دهيم.
رحماني فضلي يادآور شد: بيش از 63 هزار شعبه اخذ راي با 130 هزار صندوق راي در كشور در نظر گرفته شده كه در همه اين شعبه ها تمهيدات لازم براي برگزاري انتخابات تدارك شده است.
وي ادامه داد: در انتخابات شوراها در 141 شهر اخذ راي به صورت الكترونيكي خواهد بود و در مابقي شعبه ها و كل شعب انتخابات رياست جمهوري و مياندوره اي مجلس به جز اخذ راي و شمارش آرا مابقي فرآيند الكترونيكي خواهد بود.
وزير كشور گفت: براي همه شعبه ها بازرس در نظر گرفته شده است كه 71 هزار بازرس انتخابات را بازرسي و نمايندگان فرماندار نيز فرآيند انتخابات را در هر شعبه اخذ راي پشتيباني مي كنند.
رحماني فضلي افزود: نماينده نامزدها امكان حضور در شعبه ها را تا آخرين لحظه دارند.
وي ادامه داد: 160 هزار نفر از كاركنان تلاش گر نيروي انتظامي براي برقراري امنيت انتخابات بسيج شده اند.
رحماني فضلي درباره كناره‌گيري برخي از نامزدهاي انتخابات اظهار كرد: دو نامزد انتخابات در فضاي رسانه‌اي و عمومي اعلام كناره‌گيري كرده اند و تا ظهر امروز نامزدهايي كه كناره‌گيري خود را به ما به صورت كتبي اعلام كنند در ليست انتخابات قرار نمي گيرند.
وزير كشور ادامه داد: همه نامزدها مي‌توانند در همه شعب نماينده‌اي داشته باشند. ما 64 هزار شعبه داريم و هر نامزد در تمام اين شعب مي‌تواند نماينده داشته باشد. البته بايد پيش از برگزاري انتخابات نامزدها نمايندگان خود را به ما اعلام كنند.
وزير كشور در بخش ديگري از اين نشست خبري در مورد شايعات منتشر شده در فضاي مجازي خاطرنشان كرد: نبايد مردم به شايعات و گمانه‌زني‌ها توجه كنند. بخش زيادي از نظرسنجي‌ها كاملاً ساختگي است. بعلاوه بعضي شايعات هم از الان پخش مي‌شود كه در برانگيختگي هيجانات مردم مي‌تواند موثر باشد. از همه نامزدها و هوادارانشان مي‌خواهيم كه از فردا هيچ نوع فعاليت تبليغي نداشته باشند و به قانون احترام بگذارند.
وي ادامه داد: انتظار داريم از اعلام هر نوع عدد و رقم كه گمانه‌زني است و موجب تهييج افكار عمومي مي‌شود جلوگيري شود. ما نتايج انتخابات رياست جمهوري را تدريجي اعلام نمي‌كنيم. هر نوع اعلام نتايج در فضاي مجازي و در قالب گمانه‌زني انجام بگيرد خلاف است و با آن برخورد مي‌شود.
رحماني فضلي در درباره تجمعات در فضاي باز نيز گفت: ما از اول اعلام كرديم كه راه انداختن كارناوال‌هاي خياباني ممنوع است. تاكنون هم هيچ مجوزي براي برگزاري كارناوال نداده‌ايم.
وزير كشور پاسخ به سوالي در مورد اخبار مطرح درخصوص برگزاري تجمع امروز هواداران يك نامزد در مشهد گفت: در ميدان شهداي شهر مشهد قرار است تجمعي انجام شود كه استاندار خراسان رضوي ابلاغ كرده كه اين تجمع خلاف است. امروز صبح استاندار تماس گرفت و گفت كه اين افراد قانع نشده‌اند محل برگزاري برنامه را تغيير دهند كه اين خلاف است و اگر اتفاقي بيفتد مسئوليتش با برگزاركنندگان اين تجمع است.
وي در مورد تخلفات انتخاباتي نيز با بيان اينكه برخي دست‌اندركاران امنيتي كشور نگران فضاي مجازي بودند تصريح كرد: در فضاي مجازي با موارد حاد تخلف كه امنيت ملي يا اخلاق عمومي را دچار اشكال حادي كند مواجه نبوده‌ايم. البته تخلفاتي هم انجام شده كه تذكر داده‌ايم. در مجموع ميزان تخلفات در اين دوره به يك سوم رسيده است. ما تخلفات را روزانه به قوه قضاييه گزارش مي‌دهيم.
رحماني فضلي در پاسخ به پرسشي درباره تخلفات بخشداران و فرمانداران تصريح كرد: آنچه مقامات قوه قضاييه اعلام كرده‌اند فقط مربوط به فرمانداران و بخشداران نيست و در مورد ساير دستگاه‌هاي حكومتي هم گزارشاتي داشته‌اند. گزارش‌هاي تخلفات وقتي به ما مي‌رسد ما آنها را به قوه قضاييه ارجاع مي‌دهيم و بايد متناسب با تخلف برخورد انجام شود. در دور روز آينده هيچ نوع تخلفي پذيرفته شده نيست. هيچ كدام از دستگاه‌هاي اجرايي و ستادهاي انتخابات نبايد دچار تخلف شوند.
وي درباره تأمين امنيت انتخابات نيز گفت: هيچ دغدغه‌اي براي روز انتخابات نداريم و پيش‌بيني‌هاي لازم در مورد تأمين امنيت انجام شده، البته ما هميشه با تهديدات مواجه بوده‌ايم ولي با توجه به حضور مردم در صحنه و اشرافي كه داريم دشمنان نتوانستند تاكنون اقدام موثري انجام دهند. اتفاق خوزستان هم ربطي به انتخابات نداشت و دو نفري كه با حادثه خوزستان مرتبط بودند در مرز مهران دستگير شدند.
وزير كشور در مورد تمديد زمان انتخابات نيز گفت: از مردم مي‌خواهيم از اول وقت پاي صندوق رأي بيايند تا با ازدحام جمعيت در ساعات پاياني مواجه نباشيم.
تعداد بازدید: 2477
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal