۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/01/22 بايد از مسيرهاي ميان بر مبتني بر مشاركت مردم براي توسعه استان و شهرستان استفاده گردد
بايد از مسيرهاي ميان بر مبتني بر مشاركت مردم براي توسعه استان و شهرستان استفاده گردد
استاندار خرسان جنوبي كه در جمع نخبگان و فرهيختگان شهرستان زيركوه سخن مي گفت با بيان اين مطلب، افزود: مسئولين بايد مسيرهاي توسعه را احصاء و آنها را براي مردم ريل گذاري كنند و با مشاركت وهمراهي آنان، راه هاي ميان بر توسه را كه اثرات آن در زندگي مردم ملموس خواهد بود را به عنوان اهداف مورد توجه قرار دهند.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي ، محمد صادق معتمديان ، به اضلاع چهارگانه توسعه در استان و شهرستان زيركوه اشاره كرد و ادامه داد: باتوجه به اهميت مرز در شهرستان مرزي زيركوه و تاثير مستقيم آن بر معيشت و اقتصاد مردم اين منطقه ، توجه بيش از پيش به اقتصاد مرز و فعال كردن بازارچه هاي مرزي از جمله اولويت هاي توسعه اي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.
مقام عالي دولت در استان، به مزيت هاي نسبي شهرستان هاي تابعه استان براي توسعه منطقه اشاره كرد و ادامه داد: بايدبا برنامه ريزي و اصل مبتني بر استفاده بهينه از منابع و اعتبارات ، از مزيت هاي هر منطقه براي توسعه اقتصادي استفاده كرد.
معتمديان ، با بيان اينكه بخشي از اقتصاد استان با مرز گره خورده است، افزود: در سال 96 بالغ بر يك ميليارد دلار صادرات كالا از اين مرز صورت گرفته كه معادل 35 درصد از كل صادرات كشور مي باشد كه بيان گر اهميت اين بازارچه در سطح استان و نيز كشور است.
وي به غير فعال شدن بازارچه هاي مزري استان از سال 93 اشاره كرد و ادامه داد: با سفري كه به افغانستان صورت گرفت و بررسي مشكلات از نزديك و طرح آنها در سطح ملي توانستيم محدوديت صادرات 4 قلم كالا به افغانستان را مرتفع نماييم كه گامي بلند براي توسعه تجارت در اين حوزه محسوب مي گردد.
وي بازار افغانستان را فرصتي مناسب براي صادرات توليدات استان دانست و تصريح كرد: رونق توليد در گرو كشف بازارهاي جديد است و بازار افغانستان مي تواند فرصت مناسبي براي فروش و صادرات كالاها و صادرات محصولات استان خراسان جنوبي باشد.
مقام عالي دولت در استان، به تكميل مسير ارتباطي فراه - ماهيرود اشاره كرد وافزود: با افتتاح اين مسير ، انقلابي در حوزه ترانزيت كالا اتفاق خواهد افتاد و 400 كيلومتر مسير دسترسي به كشورهاي آسياي ميانه از طريق استان خراسان جنوبي نزديك تر خواهد شد.
معتمديان، بابيان اينكه يك ميلون دلار واردات در مقابل يك ميليارد دلار صادارت رقم اندكي است، گفت: در تجارت بين الملل بايد منافع طرف مقابل نيز مورد توجه قرار گيرد؛ از اين رو به دنبال دريافت مجوز واردات 19 قلم كالاي مورد نياز و داراي توجيه اقتصادي از افغانستان هستيم تا ضمن برقراري توازن تجاري با افغانستان ، زمينه ها و انگيزه هاي لازم براي توسعه تجارت با استان خراسان جنوبي نيز ايجاد گردد.
وي معادن را ضلع دوم توسعه استان دانست و تصريح كرد: خراسان جنوبي چهارمين استان كشور از حيث وجود معادن فلزي و غير فلزي است؛ اين در حاليست كه وجود معادن غني طلا ، مس و... در شهرستان هاي استان، خراسان جنوبي را در زمره استان هاي برتر در حوزه معدن قرار داده است.
وي وجود محصولات استراتژيك در استان را ضلع سوم توسعه اقتصادي دانست و تصريح كرد:با توجه به ظرفيت هايي كه در اين زمينه وجود دارد بايد با توسعه آموزش هاي تخصصي ، تشكيل تعاوني، ارائه تسهيلات ارزان قميت ، روان سازي و تسهيل امور ، در راستاي معرفي و نيز توسعه صنايع بسته بندي ، فراوري و برند سازي محصولات استراتژيك استان بيش از پيش تلاش و برنامه ريزي كرد.
وي استفاده از ظرفيت هاي علمي را براي توسعه اقتصادي استان مورد تاكيد جدي قرار داد و افزود: بايد با انجام امور پژوهشي و علمي و استفاده از ظرفيت علمي ، دانشگاهي و مراكز آموزشي و تحقيقاتي براي توسعه كمي و كيفي محصولات استراتژيك استان ، برندسازي و فراروي آنها كه مستقيماً به معيشت و اشتغال استان و شهرستان مرتبط است بيش از پيش استفاده گردد.
وي ضلع چهارم توسعه اقتصادي استان را گردشگري و صنايع دستي برشمرد و افزود: بايد ظرفيت هاي گردشگري استان در سطوح ملي و فراملي معرفي گردد چرا كه پتانسيل هاي بي نظيري در اين حوزه در استان و شهرستان هاي تابعه از جمله زيركوه وجود دارد.
وي با بيان اينكه 50 گونه صنايع دستي در استان وجود دارد افزود: بايد براي فروش و بازاريابي محصولات صنايع دستي استان از روش هاي جديد استفاده كرد و در اين راه از مراكز علمي و شيوه هاي نوين موجود نيز غافل نشد.
وي با تاكيد بر اينكه بايد از مشاركت مردم در راه توسعه استفاده كرد، گفت: مسئولين بايد مسيرهاي توسعه را احصاء و آنها را براي مردم ريل گذاري كنند و با مشاركت وهمراهي آنان راه هاي ميان بر توسه اي را كه اثرات آن در زندگي مردم ملوس خواهد بود را به عنوان اهداف مورد توجه قرار دهند.
وي با اشاره به اينكه بايد شرايط موجود را براي مردم ترسيم نماييم، گفت: انسجام و اتحاد مهمترين راه هاي توسعه است كه بايد مورد توجه مردم و مسئولين قرار گيرد.
اين گزارش حاكيست؛ در اين جلسه هر يك از نخبگان و فرهيختگان شهرستان زيركوه به ارائه نقطه نظرات ، مشكلات و ديدگاه هاي خود در حوزه هاي مختلف كاري پرداختند.
 
 
تعداد بازدید: 60
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal