۱۳۹۸ سه شنبه ۱ بهمن
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/05/18 رسانه‌هاي منتقد را حامي دولت مي دانيم
رسانه‌هاي منتقد را حامي دولت مي دانيم
استاندار خراسان جنوبي گفت: اولين ماموريت ما به معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري، تدوين سند توسعه روابط عمومي‌ها است. به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري خراسان جنوبي، محمدصادق معتمديان روز پنجشنبه در نخستين همايش مشترك روابط عمومي و رسانه ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيد صارمي و روز خبرنگار افزود: در اين سند چشم انداز فعاليت‌ها و اقداماتي كه بايد در روابط عمومي‌ها انجام شود، در يك ماه آينده با مشاركت روابط عمومي‌ها تدوين، ابلاغ و عملياتي شود.
وي با تاكيد بر اينكه نيازمند تعامل بيشتر بين روابط عمومي‌ها و رسانه در استان هستيم گفت: رسانه‎ها نقش پل ارتباطي بين مردم، دستگاه‌هاي اجرايي و مسئولان دارند و روابط عمومي‌ها نقش پل ارتباطي بين رسانه و دستگاه‌ها هستند.
معتمديان بيان كرد: با وجود بيش از 120 تا 130 دستگاه اجرايي، اگر روابط عمومي‌ها برنامه ريزي كنند، تحول خوبي در انعكاس خدمات نظام به مردم خواهيم داشت.
وي گفت: روابط عمومي‌ها مي‌توانند رابطه بين رسانه‌ها و دستگاه‌هاي اجرايي را تبيين كنند و در اين خصوص نقش آفريني بيشتري داشته باشند.
استاندار خراسان جنوبي گفت: يكي از مطالبات ما از دستگاه‌هاي اجرايي توجه به روابط عمومي‌هاست و نيروهاي توانمندي كه بتوانند ماحصل زحمات شبانه روزي بخش‌هاي حاكميت و نظام را به اطلاع مردم برسانند، بايد انتخاب شوند زيرا اگر روابط عمومي‌ها منفعل باشند، خدمات مجموعه‌هاي مختلف و نظام زير سئوال خواهد رفت.
وي افزود: بايد در اين زمينه برنامه‌هايي براي دستگاه‌ها تبيين و تكليف شود تا شاهد پويايي بيشتر فعاليت روابط عمومي‌ها باشيم و در خراسان جنوبي عليرغم محدوديت‌ها، خبرنگاران نقش پررنگ و تلاش شبانه روزي دارند.
معتمديان با بيان اينكه حرفه خبرنگاري جزو مشاغل سخت، زيان آور و پرخطر است گفت: خبرنگاران در مكان‌هاي مختلف از جمله مرزها، معادن و ساير عرصه‌ها حضور فعال دارند و ساعت اداري مشخصي ندارند و با حداقل امكانات، دريافتي‌ها و مشكلات شبانه روزي تلاش مي‌كنند كه تلاش مي‌كنيم در حد مقدورات مشكلات اين قشر را رفع كنيم.
وي با اشاره به اينكه نگاه ما به رسانه‌ها، نگاه حاكميتي است افزود: از ابتداي ورود به استان جلسات متعددي با رسانه‌ها برگزار كرده ايم و در اين خصوص تعامل حداكثري مدنظر ماست و مرزبندي نداريم.
معتمديان گفت: رسانه‌هاي منتقد و رسانه‌هايي كه حرفي براي گفتن دارند را در رسته رسانه‌هاي حامي دولت مي دانيم و نقد را به عنوان مرزبندي نمي بينيم اما تخريب را به عنوان خط قرمز و مرزبندي مي‌بينيم.
وي با اشاره به اينكه در استان شاهد حضور همه جناح‌هاي سياسي هستيم اضافه كرد: توسعه همه جانبه استان مدنظر ماست و استان با ظرفيت خراسان جنوبي كمتر از يك درصد جمعيت كشور و 9 درصد مساحت كشور را داراست كه نسبت به منابع، مساحت، فرصت‌ها و پتانسيل‌ ها به توسعه نرسيده‌ايم.
معتمديان با تاكيد براينكه بايد تلاش كنيم به سرعت توسعه استان بيفزاييم گفت: نقش رسانه‌ها در اين زمينه برجسته است و در زمينه اطلاع رساني به عنوان وظيفه رسانه‌ها، نمره قابل قبولي به استان مي دهيم.
وي ادامه داد: رسانه‌ها در اطلاع رساني به موقع، شفاف و مستند و دقيق و رفع شبهات و شايعات در جامعه نقش آفريني خوبي دارند.
استاندار خراسان جنوبي گفت: مطالبه ما از رسانه‌ها تبيين شرايط وضعيت استان و دنبال كردن اهداف، برنامه‌ها و سياست‌هاي اجرايي دولت و نظام در استان است.
معتمديان افزود: در معرفي ظرفيت‌ها، پتانسيل‌ها، بيان مشكلات واقعي استان، تبيين مشكلات موجود و آينده پژوهشي در بخش‌هاي مختلف بايد عمق فعاليت‌هاي رسانه‌اي در استان افزايش يابد.
وي اظهار داشت: در شوراي اطلاع رساني استان به رياست معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري و دبيري اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي پيش نويس سند توسعه رسانه‌اي استان كه از مطالبات خبرنگاران است به اميد خدا به زودي نهايي مي‌شود.
معتمديان با بيان اينكه در بخش آموزش نيازمنديم از ظرفيت‌هاي استاني و ملي استفاده كنيم اضافه كرد: در ديداري كه با مديرعامل خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران داشته‌ايم، قول مساعد داد كه با توجه به ظرفيت‌هاي آموزشي ملي كه دارند، به استان كمك كنند.
وي گفت: همچنين مديرعامل خبرگزاري ايسنا با حضور در استان، اعلام آمادگي كردند كه خدمات آموزشي به خبرنگاران ارائه كنند تا خبرنگاران استان به عنوان خبرنگاران حرفه اي و ماهر نقش آفريني كنند.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: جشنواره ملي در استان با توجه به مشاهير و بزرگان از جمله دكتر معتمدنژاد پدر علم ارتباطات برگزار خواهد شد و مكاتبه‌اي در اين خصوص انجام شده است.
وي با اشاره به اينكه نيازمند اين هستيم كه از فعاليت هاي استاني به فعاليت‌هاي ملي گرايش پيدا كنيم افزود: در اين خصوص يكي از درخواست‌ها و مطالبات ما اين است كه بتوانيم استان را به كشور معرفي كنيم.
وي گفت: خراسان جنوبي، استاني ناشناخته است و ظرفيت‌هاي متنوعي در بخش‌هاي مختلف دارد كه نيازمند برنامه‌هاي مدون براي معرفي است.
معتمديان اظهار داشت: خراسان جنوبي استاني غني در زمينه آثار تاريخي در سطح كشور است و تعداد آثار ثبت شده ملي و ثبت شده جهاني مويد اين موضوع است.
وي ادامه داد: كم كاري‌هايي كه در گذشته صورت گرفته است بايد در برنامه مدون و زمان‌بندي پوشش داده شود.
استاندار خراسان جنوبي گفت: توسعه استان دغدغه جدي همه ماست و در شرايط فعلي هيچ اولويتي مهمتر از توسعه استان نداريم و اگر بنا است از اين وضعيت برون رفت داشته‌ باشيم، پايه اصلي توسعه استان مباحث فرهنگي است كه اگر به اين موضوع بي توجهي شود، پيشرفتي نخواهيم داشت.
وي عنوان كرد: مهمترين بخش توسعه استان بخش فرهنگي است كه بايد در اين زمينه اقدامات موثري انجام شود.
وي گفت: اگر بناست در بخش گردشگري پيشرفتي داشته باشيم، مستلزم اين است كه از نظر فرهنگي اقداماتي انجام و موانع فرهنگي رفع شود و در اين خصوص تدوين بسته فرهنگي در بحث گردشگري يكي از موضوعاتي بود كه در يكي از جلسات شوراي فرهنگ عمومي تصويب شد.
معتمديان اظهار داشت: چند موضوع است كه پيشران توسعه اقتصادي استان است كه بايد خبرنگاران به عنوان اولويت متمركز كنند و اينكه بخواهيم دنيايي از مشكلات را مطرح كنيم به مثابه همان اقيانوسي است كه عمق يك سانتيمتر دارد و حتما بايد موضوعات و مطالب عمق داده شود.
وي بيان كرد: پنج موضوع به عنوان موضوعات اصلي ما در توسعه اقتصادي استان مطرح است كه بايد تمركز دولت و ظرفيت‌هاي مديريتي استان و كشور بر روي آن موضوعات باشد و بايد خبرنگاران در اين خصوص با بخش‌هاي مختلف ارتباط برقرار كنند.
استاندار خراسان جنوبي با تاكيد براينكه دستگاه‎هاي اجرايي را مكلف خواهيم كرد تا شفافيت اطلاعات و گردش آزاد اطلاعات داشته باشند افزود: در اين خصوص هيچ خط قرمزي نداريم جز خط و خطوطي كه به عنوان منافع ملي كشور مطرح است.
معتمديان ادامه داد: ما اينجا جزيره نيستيم و بنا نيست خط قرمز ما با استان‌هاي ديگر متفاوت باشد و سياست‌ها، برنامه‌ها و اهداف ما در چارچوب خط قرمز نظام است و اجازه نخواهيم داد كه توسعه اي خارج از اين چارچوب انجام شود.
وي گفت: بايد از خط قرمزهايي كه خود ساخته است، حتما پرهيز شود و تنها توسعه استان را دنبال كنيم.
معتمديان مرز و تجارت را يكي از پيشران‌هاي توسعه اقتصادي استان دانست و اضافه كرد: يكي از مزيت‌هاي نسبي ما داشتن مرز وسيع با كشور افغانستان است و در اين خصوص بايد نگاه فرصت محور به مقوله مرز و تجارت در نگاه استاني، منطقه اي، ملي و بين المللي تبيين شود.
وي اظهار داشت: يكي از مهمترين محورهاي توسعه اقتصادي استان مرز و توسعه بين الملل است كه بايد روي اين موضوع متمركز و نقش آفريني در سطح ملي داشته باشيم.
استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه 35 درصد صادرات كشور در سال 96 از مرز ماهيرود خراسان جنوبي انجام مي‌شد اضافه كرد: همچنين سال گذشته عليرغم تمام محدوديت‌هايي كه وجود داشت، حدود يك چهارم صادرات كشور از اين مرز انجام شد.
به گفته وي مخرج مشترك همه مشكلات اعم از مشكل كارگري، بيمه‌اي، مطالبات كارگران و ورشكستگي واحدهاي توليدي به دليل نداشتن بازار است.
معتمديان اظهار داشت: يكي از بازارهاي بكر كه در سياستگذاري خودمان دنبال كرديم، بازار كشورهاي افغانستان، پاكستان و عراق است كه پيشرفت‌هاي خوبي در اين زمينه انجام شده و توجه ملي به اين موضوع جلب شده و اميد است برخي از مشكلات توليد و واردات و صادرات را رفع كنيم.
وي گفت: توجه به فرآوري محصولات استراتژيك استان اولويت ما است و به عنوان مثال در بخش كشاورزي عنوان توليدكننده اول زرشك را در جهان داريم اما كمتر از 10 درصد فرآوري محصول در استان انجام و بيشترين عوايد نصيب دلالان مي‌شود.
استاندار خراسان جنوبي اضافه كرد: در زمينه گياهان دارويي كه 800 نوع در استان داريم و عمدتا خام فروشي مي‌شود در اين خصوص اعتباراتي كه بنا است به استان تزريق شود، در زمينه صنايع بسته بندي، تكميلي و فرآوري هزينه خواهيم كرد.
وي گفت: اولين استاني هستيم كه ثبت جهاني بيابان لوت را داشته ايم و جاذبه‌ ملي و جهاني زيادي داريم و اينكه چقدر در بخش جذب گردشگر و درآمد گردشگري موفق بوده ايم، از جمله موضوعاتي است كه بايد به آن پرداخته و تمركز شود.
وي با بيان اينكه در ارتباط با انرژي‌هاي تجديدپذير بادي و خورشيدي ظرفيت بسيار خوبي در استان داريم و در مسير كريدور بادهاي 120 روزه سيستان هستيم افزود: هرچند اقداماتي انجام شده اما نتوانستيم توجه دولت را به اين ظرفيت جلب كنيم.
معتمديان با اشاره به اينكه در سفرهاي شهرستاني چند هدف دنبال مي‌شود اضافه كرد: هدف اول در اين سفرها ديدارهاي مردمي است و در اين خصوص مردم انتظار دارند كه بدون واسطه با مسئولان ارتباط برقرار كنند و ديواري كه بين مردم و مسئولان ايجاد شده بايد برداشته شود تا مردم راحت‌تر با مسئولان ارتباط برقرار كنند.
وي گفت: در سفرهاي شهرستاني بيش از ده‌ها ديدار مردمي داشته‌ايم كه در تصميم گيري‌هاي ما بسيار موثر بوده و اولويت‌ها و كمبودها از زبان مردم شنيده مي‌شود و در نهايت مطالبات چكش كاري و در نهايت مصوباتي در جهت توسعه شهرستان‌ها مصوب مي‌شود.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: در سفرهاي شهرستاني علاوه بر مشكلات، ظرفيت‌هاي هر منطقه ديده و براساس اين ظرفيت‌ها براي توسعه شهرستان‌ها برنامه‌ريزي مي‌شود.
وي افزود: ميز خدمت را از پشت ميزها و درهاي بسته به جمع مردم برديم و ما به عنوان خادمان مردم بايد نگاه همه جانبه به همه مناطق داشته باشيم و در توزيع امكانات بايد عادلانه برخورد كنيم.
وي با اشاره به اينكه يكي ديگر از موضوعات در دستور كار را حضور مقامات براي معرفي ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي استان است گفت: اين موضوع سبب جلب نظر دولت به استان شده است، عقب افتادگي‌هاي موجود در استان با اعتبارات استاني جبران نمي‌شود و براي توسعه بايد از ظرفيت همه اركان نظام استفاده كنيم.
معتمديان اظهار داشت: حضور مسئولان مختلف در توسعه استان مهم است و سفر دكتر جهانگيري به صورت ميداني و سفر رئيس جمهوري را به استان خواهيم داشت و در نهايت سفر مقام معظم رهبري كه تكميل كننده سفرها خواهد بود در حال پيگيري است.
وي افزود: اميدواريم خروجي سفرهاي مسئولان ملي توسعه شتابان استان باشد، خروجي هاي مسئولان به استان مشخص است و در جذب اعتبارات ملي دستگاه‌ها نسبت به سال‌هاي گذشته عملكرد خوبي داشته ايم.
استاندار خراسان جنوبي بيان كرد: در بحث بازسازي و احداث مدارس، قنوات، آبخوان داري و آبخيزداري، ايجاد نهضت گلخانه اي، راه آهن، جاده‌ها، مدارس و موضوعاتي كه داراي پرونده‌هاي راكد بود، گشايشي شده است.
وي افزود: اگر به دنبال اعتبارات دولتي باشيم، با توجه به محدوديت‌ها، روند توسعه ما كند خواهد بود.
معتمديان عنوان كرد: با توجه به مسائل آب استان نشستي با معاون اول رياست جمهوري و مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور داشته‌ايم كه طي برنامه‌اي 2 ساله با استفاده از مدل چند ضلعي تا پايان دولت موضوع كم آبي خراسان جنوبي براي هميشه حل خواهد شد.
وي با بيان اينكه 400 ميليارد تومان براي تكميل مجتمع‌هاي آبرساني استان با حدود 60 درصد پيشرفت فيزيكي نياز است گفت: با تكميل اين مجتمع‌ها 500 روستاي استان به آب سالم و بهداشتي دسترسي پيدا خواهند كرد.
استاندار خراسان جنوبي با تاكيد بر اينكه به عنوان آسيب در استان نتوانسته‌ايم مديريتي بر منابع آبي داشته باشيم افزود: استان ما خشك و استثنايي و تبخير آب در آن بيش از چهار برابر نرم جهاني است.
معتمديان گفت: با وجود محدوديت منابع آبي، 91 درصد آب استان در بخش كشاورزي مصرف مي‌شود، در حالي كه كمتر از 28 درصد اشتغال در اين بخش ايجاد شده‌ است و بخش صنعت تنها سه درصد مصرف آب استان را داريم ولي 38 درصد اشتغال در اين بخش ايجاد شده است.
وي افزود: عليرغم 22 سال خشكسالي در استان هيچ سند و برنامه‌اي براي مديرت منابع آب نداشته‌ايم و با تلاش‌هاي صورت گرفته سند سازگاري كم آبي خراسان جنوبي در وزارت نيرو تصويب شد و جزو اولين استاني هستيم كه اين سند را تدوين كرده‌ايم.
معتمديان گفت: براي مديريت مصرف آب در بخش كشاورزي به دنبال توسعه كشت‌هاي كم آبر، توسعه كشت گلخانه و توسعه سامانه‌هاي نوين آبياري در استان هستيم.
وي با بيان اينكه نبايد جزيره‌اي فكر كنيم و بايد چسبندگي ما با مركز كشور افزايش يابد اضافه كرد: حلقه‌هاي مفقوده‌اي در بحث توسعه است كه اين حلقه‎ها شناسايي شده و دنبال ميان‌برهايي هستيم كه به سرعت به توسعه دست يابيم.
استاندار خراسان جنوبي گفت: امانت داري از سوي رسانه‌ها مهم است و بايد اعتماد مديران دستگاه‌هاي اجرايي جلب شود.
وي بيان كرد: در ديدارهاي مختلف با سران قوا و مسئولان كشوري، همه آنان نگاه ويژه‌اي به خراسان جنوبي دارند و علاقمند هستند كه به استان كمك كنند.
وي با تاكيد بر اينكه بايد تلاش شود حواشي در استان نباشد گفت: كساني كه به دنبال دوقطبي سازي و شايعه سازي هستند، اينها خواسته با ناخواسته در زمين دشمن بازي مي‌كنند و تكليف آنان مشخص است و در اين خصوص دستگاه‌هايي كه مسئوليت دارند، اجازه نخواهند داد؛ كساني كه با هويت جعلي در فضاي مجازي تفرقه افكني مي كنند، در واقع اهداف دشمن را در داخل عملياتي مي كنند.
معتمديان گفت: در فضاي مجازي خيلي‌ها از ضدانقلاب و منافق دارند كار مي‌كنند و موضوعي كه امروز در دستور كار تمام دشمنان است، تفرقه افكني و ناكارآمد جلوه دادن سيستم حاكميتي نظام جمهوري اسلامي ايران است.
استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: رسانه‌ها نقش موثري در ارتقاي خدمات دستگاه‌هاي اجرايي دارند و بايد صداي مردم را به گوش مسئولان در مركز برسانند.
وي گفت: مبلغ پنج ميليارد ريال وام قرض الحسنه در اختيار خانه مطبوعات استان گذاشته شده كه در اختيار خبرنگاران قرار خواهد گرفت.
تعداد بازدید: 90
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal