۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/05/19 تزريق اميد و نشاط از مهم ترين اولويت‌هاست
تزريق اميد و نشاط از مهم ترين اولويت‌هاست
استاندار خراسان جنوبي گفت: هفته دولت امسال نتايج اوليه سفرهاي شهرستاني كه در يك سال گذشته انجام شده است توسط دستگاه‌هاي اجرايي و فرمانداران تشريح خواهد شد.
محمدصادق معتمديان كه به مناسبت سالروز شهادت «محمود صارمي» خبرنگار ايرنا در مزار شريف افغانستان و روز خبرنگار در خبرگزاري جمهوري اسلامي خراسان جنوبي حضور يافت، در گفت و گو با خبرنگاران ايرنا افزود: سفرهاي شهرستاني با هدف شنيدن و ديدن مشكلات مردم از نزديك برگزار مي‌شود و مصوبات اين سفرها تك به تك و با اولويت به نتيجه خواهد رسيد.
وي با بيان اينكه 65 درصد مصوبات شهرستان نهبندان از سال گذشته تاكنون اجرايي شده است گفت: مصوباتي كه ابلاغ مي‌شود بار حقوقي براي مديران دارد و در اين زمينه به بازرسي استانداري نيز ماموريت داده‌ايم، اگر در اجراي مصوبات كوتاهي باشد با مديران برخورد خواهيم كرد چه بسا كه منجر به عزل مدير نيز بشود.
نماينده عالي دولت در استان خراسان جنوبي تصريح كرد: در اجراي مصوبات با كسي تعارف نداريم و اگر كوتاهي دستگاه اجرايي در اين زمينه باشد، بي‌رحمانه برخورد خواهيم كرد و چه بسا به عنوان مدير نالايق و بي تعهد به مردم معرفي خواهيم كرد.
وي افزود: بخشي از سفرهاي شهرستاني مربوط به مطالبات مردمي است كه رسانه‌ها در انتقال مطالبات مردم خيلي به ما كمك مي‌كنند.
معتمديان با تاكيد بر لزوم شناسايي آسيب‌هاي 40 ساله در استان بيان كرد: با وجود اينكه امكانات و زيرساخت‌هاي زيادي در روستاها فراهم شده اما هنوز تعدادي از روستاها در حال خالي شدن از سكنه است كه بايد اين موضوعات آسيب شناسي و براي آن چاره‌انديشي شود.
وي اظهار داشت: اگر 40 درصد اين هزينه‌ها در حوزه اشتغال هزينه مي‌شد وضعيت امروز روستاها اينگونه نبود اما اكنون براي توسعه روستايي مدل بومي در استان در حال برنامه‌ريزي و عملياتي شدن است.
بازتاب كشوري الگوي سفرهاي شهرستاني
معتمديان گفت: در سفرهاي شهرستاني رويكرد ما اين است كه وسط ميدان و مشكلات مي‌رويم، صحبت‌هاي بي واسطه شورا، دهيار و مردم شهرها و روستاها را مي‌شنويم و اين الگو در خراسان جنوبي كاملا بومي است كه در سطح كشور نيز بازتاب پيدا كرده است.
وي افزود: واقعيت اين است كه با محدوديت‌هاي اعتباري مواجه‌ايم لذا شايد در تشخيص‌ها و تعيين اولويت‌ها دچار مشكل شويم اما فاصله بين مناطق برخوردار و كم برخوردار زماني حل مي‌شود كه اعتبار بيشتري داشته باشيم.
وي گفت: مناطقي كه محروميت و نيازمندي بيشتري دارند در اولويت اجراي برنامه‌ها قرار مي‌گيرند چون در راستاي عدالت‌محوري حركت مي‌كنيم و سياست دولت نيز توسعه متوازن و توزيع عادلانه امكانات است.
استاندار خراسان جنوبي افزود: 40 سال است در شهر بيرجند به نسبت، بيشتر توجهات به سمت جنوب شهر بوده است اما شمال شهر كمترين سرانه‌ها را در بخش‌هاي مختلف دارد لذا تصميم داريم فاصله‌ها را كاهش دهيم.
وي بيان كرد: در مباحثي كه مربوط به مطالبات مردمي و نارضايتي براي نظام است با كسي تعارف نداريم و براي فرد ناكارآمدي كه نتواند وظيفه خود را به درستي انجام بدهد نمي‌توانيم هزينه بدهيم.
رئيس شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان خراسان جنوبي اظهار داشت: از محل اعتبارات استاني براي سفرهاي شهرستاني نيز به تفكيك شهرستان‌ها اعتبار در نظر گرفته‌ايم همچنين براي حل مشكلات همچنان جذب اعتبارات ملي نيز پيگيري و جذب مي‌شود.
طرح موضوع خراسان جنوبي در جلسات هيات دولت
وي به افزايش سفر مسئولان كشوري به خراسان جنوبي در ماه‌هاي اخير اشاره كرد و گفت: اين هفته و به دنبال سفر معاونان رئيس جمهوري به استان، نصف جلسه هيات دولت مربوط به خراسان جنوبي بود كه يكي از نتايج مهم آن دستورات ويژه رئيس جمهوري براي توسعه استان است.
استاندار خراسان جنوبي تصريح كرد: در سفرهاي شهرستاني با برخي موضوعات از نزديك مواجه شديم كه گره چندين ساله دارد به عنوان مثال در هفت شهرستان يكي از عمده مطالبات مردمي در خصوص زمين مسكوني براي ساخت و ساز است.
وي گفت: قرار است 10 هزار واحد مسكوني براي نيازمندان و محرومان استان احداث شود در حالي كه برخي شهرستان‌ها با كمبود زمين با كاربري مسكوني مواجه‌اند.
معتمديان يادآور شد: طبس بزرگترين شهرستان خاورميانه از نظر وسعت است در حاليكه يكي از مهمترين مطالبات مردم اين شهرستان زمين است و قيمت زمين در طبس گاهي از كلانشهرها هم بيشتر است.
برخي مشكلات مديريتي است
وي گفت: براي توسعه ساخت و سازهاي اداري در شهرستان‌ها با كمبود زمين مواجه‌ايم لذا اين گونه مشكلات ربطي به بودجه و پول ندارد بلكه مشكل مديريتي دارد كه عامل نارضايتي‌هاي اجتماعي است.
استاندار خراسان جنوبي افزود: در سفرهاي شهرستاني و بازديدهاي ميداني اينگونه مسائل و مشكلات رصد و پيگيري مي‌شود تا منجر به رضايتمندي اجتماعي شود و گره هاي چندين ساله در اين استان نيز باز شود.
وي اظهار داشت: براساس بررسي هاي انجام شده 35 درصد نارضايتي اجتماعي در اين مدت و با سفرهاي شهرستاني كاهش يافته است.
معتمديان گفت: البته با توجه به محدوديت‌هاي اعتباري در سطح كشور و استان، تحقق همه مصوبات سفرهاي شهرستاني زمان‌بر است و خبرنگاران نتيجه اجراي آنها را از دبيرخانه مستقر در معاونت عمراني استانداري پيگيري كنند.
نبايد فقط به خبر اكتفا كرد
نماينده عالي دولت در استان با تاكيد بر اينكه نبايد تنها به انعكاس اخبار اكتفا كرد گفت: يكي از خلاهايي كه در كشور وجود دارد، بحث مشاهده و توصيف است.
وي اظهار داشت: در ارتباط با سفرهاي شهرستاني، حضور مسئولان كلان كشور در استان و ساير موضوعات كه خبرنگاران همراه بوده و از نزديك در جريان مسايل و مشكلات قرار مي‌گيرند بايد وقايع را به صورت ميداني، حرفه‌اي و به شكل توصيفي ثبت و منتشر كنند.
وي يكي از رسالت‌هاي خبرنگاري حرفه‌اي را ايجاد جذابيت و افزايش مخاطب دانست و گفت: برخي صحنه‌ها تنها يك‌بار اتفاق مي‌افتد كه با ثبت آن مي‌توان به دستاوردهاي زيادي دست يافت.
استاندار خراسان جنوبي افزود: به عنوان مثال در نشست اخير شوراي حفاظت آب استان انتشار خبر دستور قطع آب منزل مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي حتي خارج كشور بازتاب پيدا كرد چون تبليغي و تصنعي نبود و به طور واقعي در جلسه روي داد.
وي تصريح كرد: همين اقدام منجر به اين شد كه پيگيري رفع مشكل آبرساني به روستاها به نتايج مطلوبي برسد و آبرساني به روستاهاي استان در مدت كوتاهي 2 برابر شود كه عدد قابل توجهي است.
وي با بيان اينكه خبرنگار بايد شبانه روز در صحنه‌ها و ميدان خدمت‌رساني به مردم حضور داشته باشد عنوان كرد: سفرهاي شهرستاني و برگزاري ميز خدمت در شهرها و روستاهاي دورافتاده سبب پاسخگوي مديران به مردم و ارتباط بي واسطه شده است.
معتمديان بيان كرد: خبرنگاران نبايد به خبرهاي سطحي جلسات اكتفا كنند بلكه مشكلات مردم را از نزديك لمس و براي پيگيري از مديران و مسئولان در دستور كار قرار دهند.
وي گفت: در شرايط كنوني جامعه كه در دنيا براي ناكارآمد نشان دادن نظام جمهوري اسلامي برخاسته‌اند بايد براي ايجاد اميد، نشاط و رضايتمندي بين مردم تلاش كرد و هيچ اولويتي بالاتر از اين نيست.
استاندار خراسان جنوبي گفت: به تعبير مقام معظم رهبري، نااميد كردن مردم سم است اما برخي خواسته يا ناخواسته در مسير دشمن حركت كرده و مردم را نااميد مي‌كنند در حاليكه تزريق اميد و نشاط از مهمترين اولويت‌هاست.
روابط عمومي‌ها بايد از حالت انفعال خارج شوند
وي بيان كرد: اگر بناست و بايد اين اتفاق حتما بيفتد، بايد روابط عمومي‌ها را به عنوان پل ارتباطي بين رسانه و دستگاه‌هاي اجرايي از حالت انفعال خارج كرد چراكه اگر درست ايفاي نقش شود ديوار بي‌اعتمادي بين مسئولان و رسانه‌ها از بين مي‌رود.
معتمديان افزود: جامعه هدف خبرگزاري‌ها افكار عمومي است اما بين رسانه و دستگاه‌هاي اجرايي استان خلا وجود دارد كه بايد اين ارتباط تقويت شود.
وي بيان كرد: همانطور كه رسانه‌ها پل ارتباطي بين مردم و مسئولان هستند روابط عمومي‌ها نيز پل ارتباطي رسانه با دستگاه هستند اما اين نقش اكنون ضعيف است.
وي گفت: آشتي بين رسانه و دستگاه‌هاي اجرايي سبب اعتمادسازي بين مردم و مسئولان مي‌شود لذا از اين طريق اتفاقات خوبي در استان رقم خواهد خورد.
استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: در مجموعه استانداري تلاش داريم ارتباط با خبرنگاران را افزايش دهيم كه در اين زمينه معاونان ما موضوعات مربوط به استان را براي اصحاب رسانه تشريح خواهند كرد.
تشخيص و انتخاب تيتر خيلي مهم است
وي ادامه داد: گاهي اوقات خبرنگاران در جريان موضوعات مربوط به استان نيستند لذا در انتخاب تيتر و ليد خبر جلسات پوششي شايد موضوعي ضعيف و تكراري را انتخاب كنند.
معتمديان گفت: براي تقويت اين موضوع بايد جلسات هم‌انديشي برگزار شود چراكه تشخيص و انتخاب تيتر خبر جلسات خيلي مهم است.
وي با بيان اينكه جامعه روستايي خراسان جنوبي تشنه است افزود: يك تذكر به مديرعامل آبفار بسيار تاثيرگذار بود، ارسال 15 تانكر آبرساني از استان‌هاي همجوار، اختصاص 80 درصد بودجه آبرساني و افزايش 2 برابري حجم آبرساني تنها بعد از دو هفته بسيار مهم است اما كفايت نمي‌كند و بايد اين موضوع كماكان ادامه يابد.
استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: رفع مشكل آب در كوتاه مدت رفع نمي‌شود و برخي پروژه‌ها زمان‌بر است اما آنچه قول مي‌دهيم اجرايي خواهد شد.
معتمديان گفت: يكي از مشكلات عمده خبرنگاران نداشتن بيمه است كه در اين زمينه جلسه اختصاصي با حضور دستگاه‌هاي مرتبط در دستور كار قرار مي‌گيرد.
وي ادامه داد: همچنين ديداري با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواهيم داشت تا موضوع را مطرح و پيگيري كنيم و در شرايطي كه همه در كشور بيمه هستند چرا نبايد خبرنگاران از خدمات بيمه برخوردار شوند.
استاندار خراسان جنوبي بر انعكاس رويدادها و خدمات نظام در قالب چندرسانه اي تاكيد كرد و گفت: استانداري نيز در حد توان در تامين تجهيزات لازم براي رسانه همكاري خواهد كرد.
تعداد بازدید: 46
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal