۱۳۹۸ شنبه ۵ بهمن
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/05/19 دولتمردان براي توسعه خراسان جنوبي ‌عزم ملي پيدا كرده‌اند
دولتمردان براي توسعه خراسان جنوبي ‌عزم ملي پيدا كرده‌اند
استاندار خراسان جنوبي از سفر معاون اول رئيس جمهور در آينده‌اي نزديك به استان خبر داد و گفت: دولتمردان براي توسعه خراسان جنوبي ‌عزم ملي پيدا كرده‌اند.
محمدصادق معتمديان در حاشيه بازديد از دفتر خبرگزاري تسنيم در بيرجند كه به مناسبت روز خبرنگار صورت گرفت، طي مدت يك ساعت حضور در تسنيم خراسان جنوبي با صبر و حوصله به سئوالات خبرنگار پاسخ داد كه بخش اول اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد :
استاندار خراسان جنوبي گفت: يكي از موضوعاتي كه از ابتداي ورود به استان دنبال شده مشكلاتي استان است كه به مسئولان تصميم ساز در كشور منعكس شود.
وي افزود: در اين راستا سعي و تلاش ما بر اين است تا از طريق ايجاد حساسيت بتوانيم برخي مشكلات را از طريق جذب منابع ملي و بسيج امكانات رفع كرده و در كنار آن توانمندي‌ها، ظرفيت‌هايي كه در استان وجود دارد بيشتر معرفي كنيم كه اين مهم نيازمند همكاري و تلاش بيشتري براي معرفي هرچه بهتر است.
استاندار خراسان جنوبي از مراودات مسئولان استان با مسئولان ارشد كشور خبر داد و گفت: طي جلسات متعدد با معاونان رئيس جمهور و وزرا مشكلات استان مطرح شده و مسئولان كشوري نيز به اين استان سفرهايي را داشته‌اند كه اميد است منشأ خير و بركات براي استان باشد.
توجه نظام و دولت به استان فراهم شده است
معتمديان گفت: در سفر مسئولان ارشد ساز و كارهايي براي رفع مشكلات به صورت حضوري مطرح مي‌شود كه تمام سعي خود را به كار گرفته كه توجه دولت را به استان فراهم كنيم.
وي با بيان اينكه قرار بر اين است تا تمام تصميماتي كه در اين سفرها گرفته مي‌شود از طريق برنامه زنده تلويزيوني به اطلاع مردم برسد بيان كرد: در خيلي از بخش‌ها كه اولويت استان است با اهدافي كه پيش‌بيني شده به بخش قابل توجهي دسترسي پيدا كرده و طبق آمار نتايج آن كاملا ملموس است.
استاندار خراسان جنوبي ادامه داد: جذب اعتبارات ملي يكي از مهم‌ترين جهت‌گيري‌هاي ما بوده كه در دعوت از مسئولان كشوري انجام گرفته چرا كه اعتبارات استاني محدود است.
افزايش اعتبارات براي جبران كمبود سرانه فضاي آموزشي استان
معتمديان با بيان اينكه شاخص‌هاي اصلي بودجه بحث جمعيتي است افزود: در اين راستا استان چون جمعيت كمي دارد و با توجه به عقب افتادگي‌هاي جدي كه در برخي زيرساخت‌ها وجود دارد خيلي نمي‌توان اين خلأ را پوشش داد كه بايد در كنار معرفي ظرفيت‌ها مشكلات را نيز معرفي كنيم.
وي با تاكيد بر اينكه بر اساس اولويت‌ها و مزيت‌هايي كه استان دارد بايد كارها را پيش برد گفت: در حال حاضر در بحث‌هاي آبخيزداري اعتبارات خوبي داشتيم و در بحث قنوات نيز كه بيشترين مشكلات مردم در حوزه آب است اعتبارات خوبي جذب و كارهاي مطلوبي انجام شده است.
استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه اعتباراتي در بحث نوسازي مدارس و كمبود سرانه فضاي آموزشي جذب شده است اظهار داشت: در اين راستا عقب افتادگي‌هايي وجود دارد كه در اين زمينه اعتباراتي جذب شده كه به هيچ وجه قابل مقايسه با اعتبارات قبلي نيست و افزايش چشمگيري داشته است.
معتمديان بيان كرد: در بحث سيستم‌هاي آبياري نوين نيز جهش خوبي صورت گرفته و اقدامات مطلوبي انجام شده كه اين مهم حاصل رفت‌وآمدها، پيگيري‌ها و داشتن برنامه مدون است كه اگر براساس برنامه‌ريزي درستي پيش برويم قطعا دولت از ما حمايت مي‌كند.
وي ادامه داد: قرار است در برنامه اجرايي 1400 اولويت‌ها مشخص شده و به طور هدفمند رايزني شود كه در اين راستا در بحث جاده و راه‌آهن نيز با حضور وزير راه و جلساتي كه در اين زمينه گرفته شده اقدامات مطلوبي صورت گرفته است.
اتصال راه آهن بيرجند به يونسي انجام مي‌شود
استاندار خراسان جنوبي اظهار داشت: نتيجه اين تلاش‌ها جزو آرزوهاي ديرينه مردم بوده ‌و قرار است قطعه 32 كيلومتري كه بيرجند را به يونسي متصل مي‌كند انجام شود كه مناقصه آن صورت گرفته و در حال اجراي مراحل اداري است كه عمليات اجرايي آن بعد از دو دهه آرزوي مردم آغاز خواهد شد و با ساخت آن محور شرق انسجام مي‌يابد.
معتمديان با بيان اينكه اين استان تنها استاني است كه حتي يك متر هم در بحث راه‌آهن در آن اتفاقي نيفتاده است، افزود: در اين راستا باهمتي كه در استان انجام گرفت اين پروژه رقم خورد و هدف گيري شده كه در حداقل ميان مدت بتوانيم مركز استان را به شبكه ريلي كشور متصل كنيم.
وي با بيان اينكه اتصال استان به شبكه ريلي چابهار سرخس زمان‌بر است گفت: فعلا به مركز استان بسنده مي‌كنيم كه در اين راستا چند هفته پيش در كميسيون اقصادي دولت مصوب شد شركت زيرساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور با كنسرسيومي كه از قبل مشخص شد توسط 4 شركت بخش خصوصي بحث مطالعات، تملك زمين، اجرا و ريل‌گذاري و تكميل اين پروژه بزرگ را بر‌عهده بگيرند.
استاندار خراسان جنوبي تصريح كرد: در اين راستا اعتباري بالغ بر 4 هزار ميليارد تومان براي تكميل اين پروژه پيش‌بيني شده كه قرار است چهار ساله انجام شود و بعد 12 سال در اختيار شركت قرار بگيرد و بعد از 12 سال مالكيت آن به دولت برگردد.
معتمديان با تاكيد بر اينكه 90 درصد اعتبارات از ناحيه شركت انجام مي‌شود گفت: اين پروژه از پروژه‌هاي مطالبه مردمي است كه قطع به يقين در توسعه استان و شرق كشور تاثيرگذار خواهد بود.
از ظرفيت‌هاي استان به نحو مطلوب استفاده نشده است
وي با بيان اينكه در حال حاضر از ظرفيت‌هاي استان به نحو مطلوب استفاده نشده است ادامه داد: از جمله در بحث معادن كه به دليل نداشتن زير ساخت نتوانستيم از ظرفيت معادن استان به خوبي استفاه كنيم.
استاندار خراسان جنوبي تصريح كرد: در بحث گردشگري، در بحث انتقال آب و شرين‌سازي آن و پروژه راه آهن از چابهار به سرخس نشان از اين است كه سيستم كلي نظام بر اين است تا هم‌افزايي و انسجام در شرق كشور برقرار شود.
وي با بيان اينكه كمبود جمعيت در استان مشكلاتي را ايجاد كرده است افزود: اگر بازار ما خيلي رونق ندارد بخش عمده آن به جمعيت كم استان بر مي‌گردد كه اميد است با تلاش‌هاي صورت گرفته از اين بن بست خارج شويم.
توسعه پروازها كوتاهترين مسير براي توسعه استان است
استاندار خراسان جنوبي با بيان اينكه در بحث‌هاي حمل و نقل هوايي در سخت‌ترين شرايط تحريم‌ها هستيم و روز به روز مشكلات بيشتر مي‌شود، گفت: در اين زمينه تلاش ما خيلي جدي است كه راه‌ حل كوتاه مدتي بدهيم كه در توسعه استان نقش كليدي ايفا شود و و زمينه رفت و آمد مردم تسهيل شود چرا كه توسعه پروازها كوتاه‌ترين مسير براي توسعه استان است كه بعد از پروازهاي حج در نظر داريم افزايش پروازها در استان را انجام دهيم.
وي به سفر رئيس ستاد اجرايي فرمان امام به استان اشاره و بيان كرد: در اين سفر بيش از 500 ميليارد تومان اعتبار براي استان مصوب شده و در بحث اشتغال و پروژه‌هاي عمراني نيز تصميمات خوبي صورت گرفت.
استاندار خراسان جنوبي از ساخت 70 باب كلاس درس در مناطق محروم توسط اين نهاد خبر داد و گفت: كمك به تكميل 14 مركز بهداشتي درماني نيز قطع يقين به توسعه استان كمك شاياني مي‌كند.
معتمديان با بيان اينكه در زمينه زيرساخت‌هاي ديجيتالي نيز عقب‌افتادگي داريم افزود: اين مهم نيازمند عزم ملي و استاني است تا اين عقب‌افتادگي را جبران كنيم و در حال حاضر توجه ملي كه همواره از آن ياد مي‌شود اتفاق مي‌افتد اما هنوز راه زيادي دارد.
وي گفت: تفاهم‌نامه‌ها انجام مي‌گيرد اما نيازمند پيگيري جدي است كه همه بايد دست به دست هم دهند و كمك كنند كه بتوانيم تفاهماتي كه انجام مي‌گيرد را به مرحله جذب اعتبار برسانيم.
استاندار خراسان جنوبي از سفر معاون اول رئيس جمهور و چند تن از وزرا در آينده نزديك به استان خبر داد و خاطرنشان كرد: دولتمردان يك عزم ملي پيدا كرده‌اند كه خراسان جنوبي توسعه پيدا كند و اميد است تحقق پيدا كرده و مسائل و مشكلات مردم رفع شود و صداي مشكلات استان به گوش مسئولان برسد.
تعداد بازدید: 54
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal