۱۳۹۸ دوشنبه ۲۲ مهر
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1398/07/16 افق روشني براي توسعه استان خراسان جنوبي پيش بيني مي‌شود
افق روشني براي توسعه استان خراسان جنوبي پيش بيني مي‌شود
معاون اول رئيس جمهوري گفت: اقتصاد كشور شرايط بهتري پيدا كرده و وضعيت كشور اكنون نسبت به آنچه دشمن براي ما طراحي كرده بود، رو به مثبت است.

اسحاق جهانگيري شامگاه دوشنبه در ششمين همايش ملي روز روستا و عشاير كه نخستين بار خارج از تهران و به ميزباني خراسان جنوبي در سالن اجلاس دانشگاه پيام نور بيرجند برگزار شد افزود: البته به معناي آن نيست كه سختي نيست بلكه معيشت مردم در سخت‌ترين شرايط ممكن است و ما اين سختي‌ها را با گوشت و پوست و جان خودمان لمس كرده و درك مي‌كنيم.

وي با بيان اينكه ايران كشوري قدرتمند و پرپتانسيل است و مردم آن داراي تمدن و تاريخ هستند اظهار داشت: اميدواريم همانطور كه در بخش اقتصاد كشور نتايج خوبي حاصل شده است در بخش زندگي مردم هم اين اتفاق رخ دهد.

معاون اول رئيس جمهوري گفت: البته مردم اشكالاتي هم به مسئولان دارند اما پاي نظام و كشور ايستاده‌اند.

وي ادامه داد: اقدامات دوره دولت يازدهم و دوازدهم، كم سابقه و حتي بي‌سابقه بوده چرا كه از 6 سال آن چهار سال و نيم در تحريم هستيم با اين وجود 14 هزار روستا در ابتداي دولت يازدهم گاز داشت اما امروز 30 هزار روستا گازرساني شده است.

وي گفت: دولت در شرايط بي‌منابعي، تدبير و مديريت كرد كه چگونه بدون متكي به بودجه دولت گازرساني به روستاها انجام شود و اين اتفاق افتاد.

جهانگيري گفت: برخي مواقع آنقدر فضا در داخل توسط خود مسئولان منفي مي‌شود كه ديگر كسي جرات نكند بگويد جمهوري اسلامي كارهاي زياد كرده است.

وي با اشاره به مساله حاشيه نشيني در شهرها افزود: در جلسه‌اي كه با حضور رهبر معظم انقلاب برگزار شده بود اين مساله مطرح شد لذا پيشنهادي براي ايجاد اشتغال در روستاها مطرح و تصويب شد كه در نتيجه اكنون اعلام مي‌شود سبد اشتغال روستايي تغيير كرده و بيش از 200 هزار شغل در روستاها ايجاد شده است.

فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتي كشور تاكيد كرد: بايد مسائل روستاها را به صورت جدي دنبال كنيم و به مسائل مختلف روستاها بپردازيم.

وي گفت: كشور در شرايط خطيري است اما در دل اين شرايط خطير بن بست وجود ندارد و نبايد مايوس شويم كه بگويند هيچ راهي نيست بلكه از دل اين شرايط مي‌توان بهترين فرصت‌ها را به وجود آورد.

جهانگيري افزود: جمهوري اسلامي در چنين شرايطي توانمندي و اقتدار خود را نشان داد كه كانون ثبات منطقه است و نشان داد براي حل مسائل منطقه، جمهوري اسلامي بخشي از راه حل منطقه است.

وي گفت: آمريكايي‌ها فريب اطلاعات غلط را خوردند و باور كردند جمهوري اسلامي با تحريم جديد از بين مي‌رود و گرنه بعيد مي‌دانم كه سيستم اداره حكومت آمريكا دست به اشتباه به اين بزرگي بزند.

معاون اول رئيس جمهوري افزود: آمريكا گمان مي‌كرد با اين تحريم حتما اقتصاد ايران به فروپاشي مي‌كشد و مردم به خيابان‌ها مي‌ريزند تا جمهوري اسلامي نتواند جشن چهل سالگي انقلاب را برگزار كند.

وي تصريح كرد: نبايد تحت تاثير فضاي منفي قرار گيريم كه مي‌خواهد روحيه ما را خرد كند و در حد توان دولت، ملت و نظام ايستاديم كه طرح‌هاي آمريكا شكست خورد.

جهانگيري با بيان اينكه با اقدامات آمريكا به اقتصاد ايران شوك وارد شد گفت: اقتصاد ايران دچار تلاطم شد اما امروز كه يك سال و نيم گذشته يكي از مهمترين شاخص‌هاي اقتصادي برهم زدن قيمت‌ها در بازار بود كه به هر حال نسبت به سال گذشته از ثبات بهتري در اقتصاد كشور برخوردار هستيم چرا كه ارز وارد دوره باثبات شده، تورم كاهنده در پيش گرفته و رشد اقتصاد رو به بهبود است.

وي اظهار داشت: بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته 320 هزار شغل در كشور ايجاد شد و تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 863 هزار شغل جديد را ايجاد كرديم و معلوم است كه اقتصاد مستحكم و پابرجا داريم.

معاون اول رئيس جمهوري با اشاره به كاهش 20 درصدي واردات كالا در 6 ماه نخست امسال گفت: اين كاهش واردات بر مبناي سياستگذاري بوده ولي صادرات به ميزان مدت مشابه سال قبل از آن است و علت اينكه مقدار كمي كاهش را نشان مي‌دهد اين است كه در نحوه محاسبه صادرات تغييراتي داديم و به صورت طبيعي ارزش آن بيش از آنچه اعلام شده است.

وي با بيان اينكه 22 درصد صادرات كالاهاي كشور از نظر وزني در 6 ماه نخست امسال افزايش يافته است گفت: آمريكا بعد از نفت مهمترين مركزي كه در تحريم روي آن فشار گذاشت سيستم حمل و نقل كشور بود و تقريبا تمام شبكه كشتيراني و نفت كش جمهوري اسلامي را به انواع و اقسام تحريم كردند.

جهانگيري گفت: روزهاي اول تحريم آمريكا، بزرگترين خريد كشتي را انجام داديم چون از سال‌هاي قبل با كشوري رايزني كرده بوديم كه 6 فروند كشتي كانتينربر خريداري كنيم و در همان ايام وارد كشور كرديم و آن وقت آمريكايي‌ها خبردار شدند.

وي افزود: امروز بيش از 70 ميليون تن كالا در همين كشتي‌ها صادر شده است كه آمريكا فكر مي‌كنند تحريم كردند و از بيمه شدن كشتي‌ها نيز جلوگيري كردند.

وي اظهار داشت: بورس ايران موفق‌ترين بورس منطقه است و نشان مي‌دهد مردم به جاي اينكه پول را صرف خريد دلار و سكه كنند به آينده كشور اطمينان دارند لذا با پول خود سهام كارخانه مي‌خرند.

معاون اول رئيس جمهوري با بيان اينكه اقدام دولت در بخش آب و خاك در تاريخ كشور بي‌سابقه بوده است ادامه داد: با عنايت رهبر معظم انقلاب موافقت شد كه هشت ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي برداشت شود و تقريبا بخش عمده پروژه‌هاي نيمه تمام سدهاي مناطق مرزي در طول 6 سال تكميل شد.

وي با اشاره به آمار ارايه شده از سوي وزير نيرو در اين همايش گفت: در دولت سابق متوسط آبرساني به روستاها در سال 263 روستا بود و در اين دولت متوسط آبرساني به روستاها در سال به يك هزار و 693 روستا رسيده است.

معاون اول رئيس جمهوري اضافه كرد: براساس آخرين آمار 122 ميلوين تن محصول كشاورزي در روستاها توليد مي‌شود لذا تراز منفي تجاري محصولات كشاورزي كشور به شدت كاهش پيدا كرده است در صورتي كه زماني هشت ميليارد دلار تراز تجاري بخش كشاورزي منفي بود.

وي با بيان اينكه بار سنگين حفاظت و حراست امنيت غذايي كشور به‌عهده روستا و عشاير است گفت: وظيفه داريم قدرداني كنيم كه يك راه آن همين همايش‌ها است.

جهانگيري يكي از جهت گيري هاي نظام جمهوري اسلامي را عدالت و مورد تاكيد امام و رهبري عنوان كرد و افزود: اقدامات زيرساختي در بسياري از مناطق شهري و روستايي انجام شده كه بي‌نظير است البته امروز ديديم كه بسياري از خيابان‌هاي شهر درح سربيشه خاكي است و دستور داديم بايد كوچه‌هاي آن آسفالت باشد.

وي از خراسان جنوبي به عنوان استاني مهم و راهبردي ياد كرد و گفت: اين استان در بخش مرزي كشور به دليل موقعيت جغرافيايي، سابقه تاريخي و تمدني و همجواري با افغانستان نقش بسيار مهم و تعيين كننده دارد.

وي با تاكيد بر اينكه بايد تلاش كنيم مشكلات استان به حداقل برسد اظهار داشت: بايد زمينه‌هاي توسعه جدي استان با استعدادهاي موجود بيش از پيش فراهم شود.

جهانگيري با اشاره به 15 مهر روز ملي روستا و عشاير و برگزاري همايشي به همين منظور در خراسان جنوبي اظهار داشت: مي‌طلبد كه دولتمردان سفرهاي ديگري خاص مسايل استان داشته باشند تا به محدوديت‌هاي موجود رسيدگي شود.

وي گفت: تدبير معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم نهاد رياست جمهور براي برگزاري همايش روز روستا و عشاير در استاني كه جمعيت روستايي بيشتري دارد ابتكار جالبي بود و خراسان جنوبي بالاي 40 درصد جمعيت روستايي دارد كه درصد بالايي است.

وي افزود: بخش درح تقريبا به غير از مركز آن كه در سال 95 شهر شده، بقيه قسمت‌هاي آن روستا است كه در مرز كشور قرار گرفته و جمعيت بسيار زيادي در آن ساكن هستند.

جهانگيري با تاكيد بر اينكه مساله روستا و عشاير جزو مسائل جدي و تعيين كننده كشور است گفت: اين اهميت به خاطر مسايل فرهنگي، تمدني و اقتصادي بوده و رسيدگي به مسايل روستا در ايران به عنوان كشور متمدن و تاريخ ساز حتما بايد در اولويت باشد.

وي اضافه كرد: استاندار خراسان جنوبي در سفر به شهر درح گزارشي ارايه كردند كه با توجه به آثار اين منطقه از نظر تاريخي مي‌طلبد مسئولان استان اين مناطق تاريخي را احيا كنند.

معاون اول رئيس جمهوري گفت: روستايي در خراسان جنوبي كه بيشتر جمعيت آن اهل سنت است در سال گذشته هفت هزار توريست داخلي و 800 توريست خارجي به اين روستا سفر كردند كه واقعا براي مردم ايران حتي اسم اين روستا شايد ناآشنا باشد و نياز است مطرح شود چرا كه تقويت ملي و اقتدار را به دنبال دارد و مردم با شناخت گذشته خود احساس غرور مي‌كنند.

وي افزود: مسئولان بايد به روش‌هايي اين گذشته تاريخي را مكتوب و مستند كنند زيرا نمي‌شود 800 توريست خارجي از يك روستا در مرز بازديد كنند ولي بسياري از مسئولان حتي با اسم چنين روستايي كه ويژگي‌هايي ممتاز تاريخي دارد، آشنا نباشند.

جهانگيري اظهار داشت: روستاها جاذبه‌هاي طبيعي و گردشگري زيادي دارند و مي‌توان با كمك روستاييان و عشاير اقتصاد كشور را به خودكفايي نزديك كنيم.

وي با تاكيد بر اينكه بايد براي استان خراسان جنوبي برنامه توسعه تهيه كنيم گفت: رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور نيز مامور شده و سفرهايي انجام داده و اميد است برنامه توسعه استان تهيه شود.

معاون اول رئيس جمهوري كه امروز از برخي مناطق استان بازديد هوايي داشت، گفت: بايد برچسب محروميت را از استان خراسان جنوبي برداريم زيرا اين استان پرظرفيت و پرپتانسيل است و نبايد بگوييم محروم است چون عده‌اي فكر مي‌كنند در استان محروم نبايد كار انجام داد.

وي با تاكيد بر اينكه راه آهن بايد از خراسان جنوبي عبور كند، مورد تشويق حضار قرار گرفت و ادامه داد: هزار و 600 كيلومتر راه آهن را از چابهار شايد نتوان همزمان به مشهد رساند لذا بايد فازبندي كنيم كه چابهار تا زاهدان به سرعت در حال انجام است و امسال هم با مجوز رهبر معظم انقلاب 300 ميليون دلار از صندوق توسعه ملي برداشت مي شود و تا آخر دولت چابهار به زاهدان وصل شود.

وي گفت: مسير زاهدان به زابل نيز شروع شده و يونسي به گناباد نيز در حال اجرا است كه از طرف بيرجند به گناباد نيز بايد به قطعات مختلف تبديل و يكي پس از ديگري شروع شود.

معاون اول رئيس جمهوري افزود: امروز توافق هاي خوبي در منطقه سربيشه امضا شد كه مهمترين پيام اين بود چهار نقطه مرزي محروم به چهار نهاد سپرده شد و با كمك مسئولان استان و در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي محروميت از اين منطقه برطرف شود.

وي گفت: بعد از جنوب كرمان و هرمزگان اين گام سوم محروميت‌زدايي است كه اميدواريم با سرعت به نتيجه برسد.

جهانگيري در خصوص آبرساني اظهار داشت: براي مجتمع آبرساني هم از ظرفيت ماده 56 و هم از ظرفيت هاي ديگر استفاده مي‌شود تا مساله آبرساني به روستاها حل شود.

وي گفت: احداث هزار هكتار گلخانه در خراسان جنوبي را وزير جهاد كشاورزي با جديت دنبال مي‌كند و توافق نامه اي هم امروز امضا شد كه اهميت دارد.

معاون اول رئيس جمهوري اضافه كرد: ساخت 10 هزار خانه محرومان توسط بنياد مسكن و كميته امداد در استان شروع شده و وزير ورزش و جوانان نيز 100 خانه ورزشي را متعهد شد.

وي گفت: خراسان جنوبي استاندار دلسوز، فعال و پاي كار دارد كه دنبال حاشيه درست كردن نيست لذا انتظار مي‌رود كه مردم و دولت از وي حمايت كنند تا طرح‌هاي توسعه‌اي و روستايي پيگيري و به نتيجه برسد.

جهانگيري افزود: برنامه روشني براي توسعه استان خراسان جنوبي پيش بيني مي‌شود كه اميد است به تحقق نزديك شود.

وي كه از ميان جمعيت متني درخصوص شهرستان زيركوه را مشاهد كرد و با قرائت اينكه «شهرستان زيركوه دشتي كه غبارش را بهره ايران و آب آن نصيب افغانستان شده» گفت: امروز به من گفتند در مرز شيب آب به سمت افغانستان است و مي‌خواهيم چاه برداشت بزنيم ولي وزارت نيرو موافقت نمي‌كند كه نياز است وزير نيرو بررسي كند و نسبت به مسايلي كه وجود دارد، حتما نمي‌گذاريم مردم اذيت شوند. 
تعداد بازدید: 48
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي پيام گير: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal