۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ آبان
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1396/08/24 وجودمعادن غني زمينه ي سرمايه گذاري مناسبي براي شركت هاي تركيه اي دراستان است
وجودمعادن غني زمينه ي سرمايه گذاري مناسبي براي شركت هاي تركيه اي دراستان است
استاندار خراسان جنوبي كه صبح امروز در ديدار سركنسول تركيه در ايران با ايشان سخن مي گفت با بيان اين مطلب ، افزود: خراسان جنوبي داراي ظرفيت ها و استعدادهاي اقتصادي ، فرهنگي ، اجتماعي و گردشگري بسيار مناسبي است كه مي تواند زمينه هاي همكاري بسيار مناسبي بين اين استان و كشور تركيه باشد.
به گزارش اداره كل روابط عمومي استانداري ، استاندار خراسان جنوبي ، وجود معادن غني در اين استان را از جمله اين ظرفيت ها برشمرد و ادامه داد: وجود معادن غني كه گاهاً در ايران و غرب آسيا بي نظير و يا كم نظير است مي تواند زمينه اين همكاري را براي شركت هاي تركيه اي فراهم نمايد.
وي به وجود محصولات استراتژيك اين استان از جمله زرشك ، زعفران و عناب اشاره كرد و ادامه داد: ايجاد مركز تحقيقات عناب و نيز مركز ژنتيكي زرشك مي تواند به عنوان يكي ديگر از اين مزيت ها در زمينه تحقيقات علمي ، فروش و بازاريابي اين محصولات مورد توجه قرار گيرد.
مقام عالي دولت در استان، وجود چندين نوع گياه دارويي در استان را مورد تاكيد قرار داد و افزود: خراسان جنوبي داراي پهنه بسيار وسيعي از زغال سنگ است كه در بعد كمي و كيفي در كشور و منطقه خاورميانه بي نظير است و مي تواند مورد توجه سرمايه گذاران كشور تركيه قرار گيرد.
مروج الشريعه، وجود انرژي هاي تجديدپذير در اين استان را از ديگر توانمندي هاي خراسان جنوبي دانست و گفت: 310 روز درسال در اين استان آفتابي است كه از حيث انرژي خورشيدي فرصتي بي نظير را براي سرمايه گذاران اين بخش فراهم نموده است.
وي مرز مشترك با كشور افغانستان و وجود بازارچه مرزي ماهيرود را از ديگر ظرفيت هاي اقتصادي اين استان دانست و افزود: وجود منطقه ويژه اقتصادي در استان و تلاش و برنامه ريزي براي برقراري ساير مناطق ويژه تخصصي اقتصادي مي تواند زمينه مناسبي براي ورود سرمايه گذاران و فعالين حوزه اقتصادي از كشور تركيه در اين استان باشد.
وي خاطر نشان ساخت: خراسان جنوبي داراي پتانسيل هاي بسيار مناسبي در حوزه گردشگري و صنايع دستي است كه برخي مناطق آن بكر و دست نخورده باقي مانده و مي تواند گردشگران زيادي را خصوصاً از كشور تركيه ميزباني نمايد.
استاندار خراسان جنوبي، بيرجند را مركز فرهنگي كشور دانست و خاطر نشان ساخت: كوير اين استان به عنوان يكي از مهمترين نعمات الهي و از جمله جذاب ترين بخش ها در حوزه گردشگري است كه مي تواند گردشگران خارجي و توريست هاي زيادي را به خود جذب نمايد و اين آمادگي وجود دارد تا در زمينه ارائه خدمات كوير نوردي با بخش خصوصي كشور تركيه همكاري هاي مشتركي را شروع كنيم.
مروج الشريعه، ايجاد شهرك هاي گلخانه اي با مشاركت طرف تركيه اي را مورد تاكيد قرارداد و افزود: با توجه به استقبالي كه از اين امر در استان شده ، ايجاد اين گلخانه ها مي تواند زمينه همكاري مشترك مناسبي را فراهم نمايد.
وي برقراري خط پروازي مستقيم بين بيرجند و تركيه را از ديگر درخواست هاي استان دانست و تصريح كرد: باتوجه به ظرفيت هايي كه در اين زمينه در استان وجود دارد آماده برقراري خط پروازي مستقيم بين بيرجند و تركيه با همكاري شركت هواپيمايي تركيش اير هستيم.
* هدف از سفر به خراسان جنوبي آشنايي با ظرفيت هاي اقتصادي اين استان است.
سركنسول تركيه در ايران، نيز در اين ديدار ، هدف از سفر به خراسان جنوبي را آشنايي با ظرفيت هاي اقتصادي اين استان دانست و تصريح كرد: در اين سفر راه هاي توسعه روابط در حوزه هاي مختلف را بررسي خواهيم كرد.
مهمت دوغان، با بيان اينكه استان هاي شرقي ايران از جمله خراسان جنوبي داراي ظرفيت هاي اقتصادي بسيار مناسبي هستند، ادامه داد: مايل به توسعه همكاري ها در زمينه صنايع، معادن و گردشگري با خراسان جنوبي هستيم.
وي با بيان اينكه شركت هاي تركيه اي را از وجود گياهان دارويي در اين استان مطلع خواهم كرد، افزود: در خصوص سرمايه گذاري در حوزه زغال سنگ و مواد معدني نيز شركت هاي تركيه اي را ترغيب خواهيم نمود تا در اين استان اقدامات لازم را انجام دهند.
وي ادامه داد: در برنامه كاري كه با وزارت خارجه تنظيم شده است قصد داريم ظرفيت هاي گردشگري استان هاي خراسان شمالي ،جنوبي و رضوي را به گردشگران تركيه اي معرفي كنيم تا زمينه هاي ورود آنها به اين استان فراهم گردد.
وي كوير نوردي در خراسان جنوبي را مورد تاكيد قرار داد و افزود: ايجاد خط پروازي مستقيم بين بيرجند و تركيه را به مسئولين ايرلاين هاي مربوطه منعكس خواهيم كرد و اميدواريم اين امر به نتيجه مورد نظر ختم شود چرا كه تسهيل تردد بين خراسان جنوبي و تركيه در نهايت به ارتقاي روابط تجاري نيز ختم خواهد شد.
 
 
تعداد بازدید: 110
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
 
نشاني: استان خراسان جنوبي، شهرستان بيرجند ،خيابان مدرس، خيابان امام موسي صدر شرقي، استانداري خراسان جنوبي
پيام گير: 32386000(056)     دورنگار: 32386190(056)
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري خراسان جنوبي ميباشد.
Powered by DorsaPortal