۱۳۹۷ سه شنبه ۳۰ بهمن
English
صفحه اصلی
1395/09/18 همایش نور و امید
همایش نور و امید

 

همایش نور و امید به منظور توان افزایی روستاهای شهرستان فردوس با حضور مقامات کشوری و استانی برگزار گردید. در این همایش آقای دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس ستاد جهاد توانمند سازی محرومین کشور، آقای حسینی معاون سیاسی امنیتی استانداری خراسان جنوبی، آقای رستمی مدیر عامل ستاد توانمند سازی محرومین کشور، آقای شفیعی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری، آقای همتی معاون صندوق کار آفرینی و امید کشور، سید اکبر کسائی دیر عامل موسسه خیریه امام علی و هیئت همراه و دکتر امیر حسنخانی نماینده مردم شریف شهرستان در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید.

در این مراسم دکتر محسن رضایی اظهار کرد: با توجه به سبقه فرهنگی و جایگاه ویژه شهرستان فردوس این شهرستان توان و شایستگی اجرای طرح توان‌افزایی به صورت پایلوت در سطح کشور را دارد.

وی امکانات فرهنگی و دانشگاهی شهرستان فردوس را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بیش از 3 هزار دانشجو در شهرستان فردوس توان این را دارند که کویر را به الماس تبدیل کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس ستاد جهاد توانمندسازی محرومین کشور تصریح کرد: فکر و ایمان جوانان می‌تواند مشکلات را از سر راه بردارد و با وجود معادن و گنج‌های عجیبی که در دل جوانان ما وجود دارد می‌توان به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت.

رضایی یادآور شد: هیچ کس حق ندارد گرد تردید را بر چهره کشور بپاشاند و ناامیدی در دل جوانان ما ایجاد کند جوانانی که هر یک می‌توانند یک قهرمان ملی باشند.

وی گفت: باید دست را به زانوی خودمان بگیریم و کشورمان را خودمان درست کنیم و بدون تردید توانمندسازی مردان و زنان و محرومان از ایمان و فرهنگ آغاز می‌شود و نقطه آغاز تحول در شهرستان فردوس نیز خودباوری است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز فقر و بیکاری در کشور ما یک تهدید بزرگ است و این تهدید کمتر از مبارزه با شاه و صدام نیست و چه بسا زدودن فقر و بیکاری از کشور کمتر از آزادسازی خرمشهر، حلب و موصل نیست.

رضایی تصریح کرد: امروز موضوع اقتصاد یک جهاد بزرگ است و باید با نیت خالص و با هدف موفقیت نظام جمهوری اسلامی وارد عرصه عمران و آبادانی شهرها و روستاها شد.

وی یادآور شد: در طرح توان‌افزایی روستاها باید ظرفیت‌ها و استعدادهای ذاتی و طبیعی روستاها شناسایی و پس از کارشناسی مورد تقویت و حمایت قرار گیرد.

در ادامه سیداکبر کسایی زادگان اظهار داشت: مؤسسه خیریه امام علی(ع) فعالیت خود را از سال 1373 در شهر ری آغاز کرد و از سال 1385 نیز به منظور جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ با بررسی آسیب‌های اجتماعی و مطالعات پژوهشی به این نتیجه رسید که کاهش فقر و معضلات ناشی از آن باید به طور ریشه‌ای برطرف شود.

کسایی زادگان درادامه گفت: این اشتباه است که خیریه ها شروع به دادن البسه و پوشاک درروستاها کنند چرا که اینکار خلاف توانمند سازی آن هاست  نوعی بی احترامی به آن هاست.

وی همچنین تاکید کرد: تصمیم براین گرفته ایم که خیریه ها را مجاب کنیم تا از حالت سنتی به سمت توانمند سازی روستاییان روی آوریم.

وی بیان کرد: بر اساس تحقیقات مؤسسه خیریه امام علی(ع) الگوی توان‌افزایی در هفت روستای از چند شهر در مناطق کم برخوردار کشور اجرا شد که این الگو شامل چهار محور فرهنگ‌سازی، اشتغال، سلامت و مسکن بوده که در هفت روستای خراسان جنوبی نیز اجرا شده است.

مدیرعامل مؤسسه خیریه امام علی(ع) شهر ری افزود: آموزش موثر و نافذ یکی از ابزارهای مهم در امر توان‌افزایی روستاییان است و روستاییان قبل از هر کمک، نیازمند مشاوره و راهنمایی هستند.

کسایی زادگان با اشاره به اینکه این طرح باید به صورت جمعی آموزش داده شود گفت: برای نهادینه سازی این طرح نمیتوان به 60 هزار روستای کشور سر زد آموزش اجرای این الگو ها باید توسط دیگر روستا ها به صورت جمعی آموزش داده شود.

وی با اشاره به این که هدف از توانمند سازی ایجاد اشتغال خانگی و توانمند سازی است گفت: الگوی توان افزایی دارای فرهنگ سازی،اشتغال، سلامت ومسکن است این الگو منسجم است ومیتواند خانواده ای را اداره کند.

  نایب رئیس ستاد خیریه های کشور تصریح کرد: طرح توان‌افزایی روستایی در 25 روستای شهرستان فردوس به صورت پایلوت اجرا خواهد شد.

مدیرعامل مؤسسه خیریه امام علی(ع) شهر ری با اشاره به اینکه در آغاز فعالیت مؤسسه خیریه امام علی(ع) این موسسه حامی و پشتیبانی نداشت، یادآور شد: امروز پس از موفقیت طرح الگوی توان‌افزایی روستایی و تأیید دستگاه‌های مرتبط، نهادها و موسسات زیادی از جمله اتاق بازرگانی، صندوق کارآفرینی امید، آستان قدس رضوی و شبکه خیریه‌های کشور به یاری و حمایت مؤسسه آمده‌اند.

بخشدارشهرستان فردوس نیز در این همایش گفت: از میان این 25 روستایی که در این طرح شرکت می کنند اگر حداقل سه روستا موفق از طرح بیرون بیایند بسیار خوب است و این نشانه پیروزی است.

مهندس شبانی در ادامه گفت: دهیار ها و شوراها در صورت شکست باید پاسخگو باشند چون ما مجری هستیم و عزیزان مسئول تنها دست ما را می گیرند.

 

 
تعداد بازدید: 134
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal