۱۴۰۲ يکشنبه ۲ مهر
English
صفحه اصلی
جاذبه هاي گردشگري
منطقه نمونه گردشگری تون
شهر تاریخی تون با توجه به قدمت و آثار شاخصی که در خود جای داده است پتانسیل بسیار مناسبی جهت جذب گردشگر محسوب می شود. که در سفراول ریاست محترم جمهور به شهرستان فردوس به عنوان منطقه نمونه گردشگری تصویب گردید. همچنین برای مدیریت بهتر این محوطه تاریخی و رسیدگی به امور پژوهش و مرمت آن از سوی هیات محترم دولت پایگاه پژوهشی شهر تاریخی تون نیز مصوب گردیده است .
شهر تون دارای 30 اثر تاریخی است که تسریع در مرمت و بازسازی آن می تواند در رونق صنعت گردشگری شهرستان و منطقه سهم بهسزایی داشته باشد.
 
 
   
 
 منطقه نمونه گردشگری باغستان و آبگرم
روستای ییلاقی باغستان در 15 کیلومتری شرق فردوس و در ارتفاع 1300 متر از سطح دریاو در محل تقاطع دو محور فردوس – بجستان و فردوس – گناباد که تنها مسیر های ارتباطی فردوس با مشهد مقدس می باشد واقع گردیده است.قرار گیری قنات بلده از شمال تا جنوب روستا و منطقه و مساعد بودن کشاورزی سبب شده است که روستای باغستان با کشیدگی زیادی به صورت طولی در کنار مسیر این قنات ساخته و توسعه یابد و همین امر باعث به وجود آمدن منظر بکر و زیبایی از طبیعت شده است . از جمله جاذبه های تاریخی گردشگری روستا وجود آسیاب تاریخی معروف به آسیاب حاجی خان در کنار مسیر جوی اصلی قنات بلده می باشد.
در سفر اول ریاست محترم جمهور به شهرستان فردوس روستای ییلاقی باغستان به همراه مجموعه آبگرم معدنی فردوس به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوب گردید.
 
 
 
  آبگرم معدنی فردوس
از جمله جاذبه های و قابلیت‌ها ی گردشگری و با اهمیت فردوس آبگرم معدنی در فاصله حدود 20 کیلومتری شمال شرقی شهر است. این آبگرم با خواص طبی و- درمانی اعجاب انگیزش سالانه پذیرای خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد و از موقعیت مناسبی در منطقه برخوردار است . استفاده از آبگرم معدنی فردوس در درمان بسیاری از بیماریهای پوستی و مفصلی موثر و توسط پزشکان زیادی توصیه شده است.
 
 
 
 روستای تاریخی و گردشگری بیدسکان
روستای بیدسکان در فاصله 29 کیلومتری شرق فردوس و در طول جغرافیایی 449ً 03َ 34 و عرض جغرافیایی 727ً 25َ 58 قرار دارد.در مجاورت این روستا ، روستاهای گستج ، نوده ، سرند ، و شهراسلامیه قرار دارد.
جمعیت ساکن این روستا بر اساس آخرین سرشماری ها 382 نفر بوده که شامل 161 خانوار روستایی می شود.و غالب اهالی روستا باسواد می باشند.عده کثیری نیز در خارج بیدسکان و در شهر های فردوس ، مشهد و ... سکونت دارند.
شغل اصلی ساکنان روستا کشاورزی و باغداری است که در کنار آن دامداری نیز وجود دارد. عمده محصول کشاورزی منطقه گندم ، جو و زعفران است.محصولات باغی روستا نیز شامل انار ، گردو ، بادام ، توت ، زرد ا لو ، انگور و ... می باشد.دامداری در منطقه نیز به علت کوهستانی بودن بیشتر به صورت پرورش گاو و گله های کوچک گوسفند و بز است.همچنین بسیاری از بیدسکانی ها در شهر فردوس و شهر های دیگر سکونت دارند که در مشاغل اداری و آموزشی به خدمت مشغول می باشند.
آب کشاورزی روستا از 27 رشته قنات و 2 چاه موتور تامین می شود که در اثر خشکسالی های اخیر در حال حاضر 5 رشته آن فعال و مابقی یا بی آب و یا بسیار کم آب می باشد.لازم به ذکر است مزارع و باغات روستا در دو منطقه قرار دارد. بخش اصلی آن در مجاورت روستا و در کوه و دره بوده که از آب قنات ها سیراب می گردد و بخش دیگر مزارع که از آب چاه موتور سیراب می شود در دشت و در مسیر راه فردوس و بیدسکان قرار دارد.
قرار گرفتن این روستا در منطقه کوهستانی و وجود دره ها و کوههای زیبا در منطقه از عمده جاذبه های طبیعی منطقه است. علاوه براین آب و هوای ییلاقی ، وجود دره های سرسبز و پوشیده از درختان بید و باغات میوه، بافت سنتی و قلعه تاریخی و چندین اثر دیگر همچون منازل قدیمی ، آب انبار ها و سد خاکی روستا عمده جاذبه های تاریخی و گردشگری منطقه است که گردشگران را در فصول گرم سال و ایام نوروز به خود فرا می‌خواند.
روستای تاریخی بیدسکان دارای بافت ارزشمند سنتی و قدیمی است که همچنان بدون تغییر باقی مانده است .قرار گرفتن روستا در منطقه کوهستانی باعث شده که شرایط ساختمانی از موقعیت کوهستان تبعیت نماید.بافت روستا دارای 5 محله به نامهای محله مون ده(میان ده) ، در سرای محمد بیک ، حوض بش ، سر کلاته و پشت تغارخانه است. مصالح به کار رفته در بناها نیز شامل سنگ ، خشت ، آجر و ملات گل و کاهگل است.
قلعه این روستا که متعلق به دوره قاجاریه می باشد وبر فراز تپه‌ای در مرکز روستا قرار گرفته است که در اثر زلزله و گذشت زمان از این قلعه تنها برج و باروهای آن باقی مانده است.
علاوه بر این در داخل بافت سنتی این روستا چندین منزل تاریخی و زیبا ، حمام ، مسجد و 4 آب انبار قرار دارد که مجموعاً تعداد آثار ثبتی آن به 9 مورد می رسد.
دره زیبای بیدسکان در قسمت شمالی روستا و بطول 4 کیلومتر می باشد که پوشیده از درختان بید سر به فلک کشیده ، درختان گردو و بادام ، توت ، میوه‌جات است. در طول مسیر نیز آب روان قنات ها از کنار درختان عبور و بر زیبایی دره افزوده است.
 
 
مناطق نمونه گردشگری
 

ردیف

نام منطقه

مکان

امکانات

1

آبگرم فردوس

25 کیلومتری جاده فردوس - بجستان

آب ، برق، تلفن، جاده،آب درمانی ، سوئیت، اتاق، کانکس، مغازه، نمازخانه،رستوران

2

باغستان

20 کیلومتری فردوس

آب ، برق، تلفن، جاده،رستوران، مسجد، حسینیه، پاسگاه و ...

3

شهر تون

قسمت جنوبی فردوس

بنای تاریخی همچون امامزاده ، مسجدجامع ، مدرسه علیا و حبیبیه ، حمامهای سردشت.خیروز.کوشک.جهانیارو ... ، منازل تاریخی راهی یاحقی.طبسی.افراشته .معزی. کباری و ... ، مدرسه شیخ ، مسجد کوشک ، حوض انبار سیدی، مسجد سیدی، آب انبار جوگی ، راسته بازار و ...

 کمپ‌های گردشگری نوروزی و تابستانی

ردیف

نام کمپ

مکان

ظرفیت

1

امامزادگان فردوس

فردوس-خیابان فرهنگ-جنب امامزاده

100 چادر( در ایام نوروز)

2

آبگرم

جاده فردوس بجستان-روستای برون

100 چادر(در ایام نوروز)-50 کانکس- 5 سوئیت-10 اتاق

3

پارک ملت

فردوس- خیابان مدرس


4

پارک دلگشا

فردوس- منطقه پارک دلکشا


5

پارک لاله

اسلامیه-میدان بسیج

100 چادر ( در ایام نوروز)

6

روستای باغستان

روستای باغستان-20 کیلومتری فردوس


 
نقاط مستعد گردشگری

ردیف

نام منطقه و اماکن مستعد

مکان

امکانات

1

روستای باغستان

20 کیلومتری جاده فردوس - مشهد

تمامی امکانات موجود است- وجود آسیاب های آبی مسیر آب بلده ، سکوهای استراحت و ...

2

روستای بیدسکان

29 کیلومتری فردوس

بافت تاریخی آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسینیه ، سد و دره سرسبز

3

روستای ظهر

35 کیلومتری فردوس/ مسیر جاده فردوس - بجستان

آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسینیه و دره سر سبز

4

روستای خانیک

30 کیلومتری فردوس/ مسیر جاده فردوس - بجستان

بناهای تاریخی آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسینیه و ...

5

روستای امرودکان

35 کیلومتری فردوس / مسیر جاده فردوس - بجستان

بناهای تاریخی آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسینیه و ...

6

روستای مهوید

35 کیلومتری فردوس / مسیر جاده فردوس - گناباد

بناهای تاریخی آب، برق، تلفن، جاده آسفالته ، مسجد ، حسینیه ،امامزاده ، منطقه سر سبز سد و دره مهوید

7

کوشک حاجی آباد

25 کیلومتری فردوس

ما بین روستای گستج و فتح آباد - آب و جاده و منطقه سرسبز

تاریخ به روز رسانی: 1401/03/28
تعداد بازدید: 36575
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal