۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۲ تير
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1399/03/13 شرکت‌های دانش‌بنیان بر مزیت‌های نسبی استان متمرکز شوند
شرکت‌های دانش‌بنیان بر مزیت‌های نسبی استان متمرکز شوند
نشست «اقتصاد دانش بنیان و جهش تولید» با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و استاندار خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، محمدصادق معتمدیان اظهار داشت: در کمتر از 13 ماه دومین سفر معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به خراسان جنوبی انجام شد و مطابق برنامه ریزی ها به صورت فشرده در بازدید ها و برنامه‌های مختلف حضور پیدا کردند که جای تقدیر دارد.

وی افزود: با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طی7 سال گذشته گفتمان دانش‌بنیان در کشور شکل گرفته است که این گفتمان سازی به همه دانشگاه‌های کشور و استان سرایت کرده است.

استاندار ادامه داد: تفکرات دکتر ستاری و مجموعه معاونت علمی و فناوری، نشات گرفته از منویات مقام معظم رهبری در راستای کاربردی شدن تحقیقات علمی و تبدیل علم به ثروت است.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت شرکت‌های دانش بنیان در استان خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های خوبی در استان ایجاد شده و با تلاش پارک علم و فناوری استان 146 شرکت دانش بنیان و هسته فناور داریم که بر اساس هدف گذاری صورت گرفته باید به 200 شرکت برسد.

معتمدیان افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان باید با توجه به اقلیم و نیاز منطقه بر مزیت‌های نسبی استان متمرکز شوند .

وی ادامه داد :خراسان جنوبی در مسیر تونل ها و کانال های بادی قرار دارد و در مسیر دو کانال هرات و بادهای سیستان، از بادهای مستمر سالانه برخوردار است که در همین راستا چند روز قبل بزرگترین نیروگاه بادی کشور در استان کلنگ‌زنی شد و ان شاءالله تا قبل از اتمام دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

معتمدیان افزود: در بخش انرژی خورشیدی نیز خراسان جنوبی با بیش از 300 روز آفتابی شرایط ایده‌آلی دارد و در همین راستا به زودی تفاهمنامه احداث 10 هزار نیروگاه خانگی خورشیدی با حضور دکتر نوبخت در استان امضاء خواهد شد که همه این موارد برای شرکت‌های دانش‌بنیان زمینه کار ایجاد خواهد نمود.

استاندار تصریح کرد: خراسان جنوبی چهارمین قطب معدنی کشور است و 76 درصد از منابع زغال‌سنگ کشور و خاورمیانه را در اختیار دارد که باید مطابق یک نقشه راه از این ظرفیت ها استفاده کرد.

معتمدیان گفت: در بخش معدن با حمایت دولت تدبیر و امید جهش خوبی در استان رخ داد و شاهد سرمایه گذاری قرارگاه خاتم الانبیا، ایمیدرو و... خواهیم بود و در خصوص معادن طلا نیز 20 تن طلای قابل استحصال شناسایی شده که به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

وی سرمایه گذاری در بخش آب استان به عنوان زیربنای توسعه کشاورزی و صنعت را ضروری برشمرد و افزود: در خصوص مهار رواناب و سیلاب ها اقدامات خوبی انجام شده که نتیجه آن در کوتاه مدت در سفره مردم مشهود است، لیکن انتظار داریم معاونت علمی و فناوری در حوزه مطالعات آب های ژرف، پس از استان سیستان و بلوچستان در خراسان جنوبی نیز این امکان را فراهم کند تا با حفر چاه های اکتشافی این پروژه مهم را دنبال کنیم.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: در بحران کرونا که استان‌های دیگر به سختی حاضر بودند امکانات شان را در اختیار سایر استان ها بگذارند 24 شرکت دانش‌بنیان استان ورود پیدا کردند و با حمایت هایی که انجام شد نیاز استان را در تامین ماسک، ژل ضدعفونی کننده و سایر تجهیزات بهداشتی برطرف کردیم.

وی در پایان تاکید کرد: خراسان جنوبی یکی از قطب‌های علمی و دانشگاهی شرق کشور است و امیدواریم معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در فضاهای کاری جدیدی که در استان ایجاد شده است، ما را در بهره مندی از پتانسیل های استان یاری کند.

معاون رئیس جمهور نیز با اشاره به مشکلات مطرح شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان استان اظهار داشت: پیشنهاد می کنم در خصوص رفع مشکل مربوط به بیمه و مالیات، شعبه های مخصوصی در این ادارات برای پاسخگویی به شرکت‌های دانش بنیان استان ایجاد شده و از ارزیاب و افرادی استفاده شود که نسبت به قوانین، بخشنامه ها و معافیت ها مسلط باشند.

وی افزود: در خصوص سربازی نیز با عنایت مقام معظم رهبری کار بزرگی انجام شد تا افرادی که واجد شرایط هستند در شرکت‌های خصوصی دانش‌بنیان دوران سربازی را سپری کنند.

وی تاکید کرد: با تمام توان از شرکت‌های دانش بنیان در خراسان جنوبی حمایت می کنیم و مشکلات مطرح شده در جلسه پیگیری خواهد شد.
 
 
تعداد بازدید: 183
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal