۱۴۰۱ يکشنبه ۱۶ بهمن
ENGLISH
پایگاه اطلاع رسانی استانداری خراسان جنوبی
صفحه اصلی
1401/11/05 پیشگیری از آسیب های اجتماعی به نهاد تنظیم گر نیاز دارد
پیشگیری از آسیب های اجتماعی به نهاد تنظیم گر نیاز دارد
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گفت: دستگاه‌های زیادی در حوزه آسیب ‌های اجتماعی فعالیت دارند اما در این حوزه به یک نهاد تنظیم‌گر نیاز است تا پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی محقق شود.
به گزارش روابط عمومی استاندار خراسان جنوبی؛ آرزو زکایی‌فر با بیان این مطلب در نشست کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری برگزار شد، افزود: دستگاه‌های متعدد از جمله بهزیستی، شهرداری، قوه قضائیه، ستاد مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی در این حوزه فعالیت دارند که یک آسیب محسوب می‌شود.
وی تأکید کرد: در سال‌های گذشته با تأکید رهبر معظم انقلاب در زمینه توجه به پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مصوب شد سازمان امور اجتماعی در این زمینه شکل بگیرد تا تقسیم ملی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی داشته باشیم.
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گفت: در این راستا منابع محدود به‌ صورت هدفمند در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی هزینه می‌شود لذا به یک نهاد تنظیم‌گر در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیاز داریم که وظایف را به همه دستگاه‌های ذیربط در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها سوق دهد و در نهایت منجر به کاهش آسیب شود.
وی افزود: همچنین در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، الگوی مداخلات مؤثر و مشخص وجود ندارد زیرا هر روز یک تصمیم گرفته می‌شود به طور مثال در مورد کودکان خیابانی و معتادین متجاهر نسبت به جمع‌آوری آنان اقدام می‌کنیم اما در زمینه نگهداری و توانمندسازی آنان نیازمند فرآیند صحیح، منابع انسانی و مالی هستیم.
زکایی‌فر با اشاره به برنامه‌های سال آینده دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: برنامه‌ای طراحی شده تا استان‌ها مبتنی بر شواهد، پایگاه داده‌ها و اولویت شیوع آسیب‌هایی که در استان دارند حداقل 2 برنامه اقدام و عمل براساس زیست‌بوم اجتماعی خود ارائه دهند و تامین منابع مالی آن با این دفتر خواهد بود.
وی یکی از مسائل مهم در حوزه آسیب‌های اجتماعی را داده و اطلاعات عنوان کرد و افزود: آمارها و اطلاعات متعددی وجود دارد لذا دبیرخانه سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی در سازمان بهزیستی راه‌اندازی شده و اطلاعات وضعیت استان و شهرستان‌ها در این سامانه ثبت می‌شود تا در مرحله اقدام، دستگاه‌ها راه اشتباه نروند.
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور تأکید کرد: تمامی دستگاه‌ها باید در این زمینه مشارکت داشته باشند و داده‌های خود را در حوزه آسیب‌های اجتماعی برای بارگذاری در این سامانه در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهند تا دستگاه‌ها در برنامه‌های خود از آن استفاده کنند.
وی بر هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی تأکید کرد و گفت: سازمان بهزیستی دارای 2 هزار و 500 تسهیل‌گر اجتماعی در کشور است و با توجه به اینکه سن افراد در معرض آسیب‌های اجتماعی رو به کاهش است در زمینه آموزش به‌ویژه برای دانش‌آموزان و نوجوانان از این ظرفیت می‌توان استفاده کرد.
زکایی‌فر ادامه داد: سازمان بهزیستی سازمانی است که از بدو تولد تا زمان مرگ افراد، فعالیت و خدمات متنوع و مختلفی را به جامعه ارایه می‌دهد که برخی از آنها جزو قوانین بالادستی، وظیفه اصلی و حاکمیتی سازمان بهزیستی است و برخی فعالیت‌ها براساس اقتضائات زمان برعهده این سازمان گذاشته شده است.
وی گفت: اکنون 152 فعالیت توسط سازمان بهزیستی در زمینه‌های مختلف حمایتی و معیشتی تا سایر امور از جمله درمان، معلولان، زنان بی‌سرپرست و معتادان متجاهر انجام می‌شود با اینکه این سازمان به لحاظ ساختاری و اعتباری بنیه ضعیفی دارد.
مدیرکل پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور با بیان اینکه یکی از مشکلات جدی در مورد آسیب‌های اجتماعی مربوط به حکمرانی است گفت: تا زمانی که در این حوزه حکمرانی دانش ‌محور و دانش‌بنیان نداشته باشیم و شیوه عمل ما همان مداخلات سال‌های گذشته باشد راه اشتباهی را طی می‌کنیم.
وی بیان کرد: طبق گزارش‌های مختلف و با توجه به بسترهای و تغییرات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، زیرساختی و سایر مسائل روز از جمله جنگ ترکیبی، تعداد آسیب‌های اجتماعی روز به روز در حال افزایش است لذا آنچه با کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان دستگاه‌ها دنبال می‌شود بحث ساختار آسیب‌های اجتماعی است که امیدواریم تا پایان سال بتوانیم آن را ساماندهی کنیم.
تعداد بازدید: 106
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
نشانی: استان خراسان جنوبی، شهرستان بیرجند ،خیابان مدرس، خیابان امام موسی صدر شرقی، استانداری خراسان جنوبی پیام گیر: 32386000(056)  دورنگار: 32386190(056)
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal